Titokban vásárol Kínától „gyilkos drónokat” Irán, nyugati célpontokat támadnak vele
Egy friss jelentés szerint kínai alkatrészek táplálják az iráni támogatású milíciák dróntámadásait, amelyek már számos nyugati szövetségesnek okoztak fejfájást.
Irán titokban ugyanis Kínától vásárol alkatrészeket az úgynevezett „gyilkos drónokhoz”, vagyis olyan pilóta nélkül légi járművekhez, amelyek távoli, akár rejtett támaszpontokról irányítva okozhatnak egészen komoly pusztítást.
Az Iráni Ellenállás Nemzeti Tanácsa (NCRI) (amely jelentős iráni kormánykapcsolatokkal rendelkezik) által nyilvánosságra hozott jelentés szerint belső jelentés szerint az iszlám köztársaság ráadásul nem csak a belső ellenségei ellen szokta bevetni a drónokat.
Az iráni hadsereg többek között Szíriában, Irakban, Libanonban és Jemenben működő milíciáknak exportálja a drónokat, amelyek számos támadásért tehetők felelőssé az elmúlt évek során, többek között az ománi olajtankert is ilyen drónnal támadták meg, amely következtében egy brit tengerész életét is vesztette.
Legutóbb kedden történt volna hasonló támadás, amikor egy RAF Tájfun típusú vadászgép kilőtt egy iráni drónt Dél-Szíriában. Ugyanazon a napon az amerikai hadsereg is arról számolt be, hogy kilőttek egy olyan drónt, ami a katonai bázisukat fenyegette.
Ezen felül azért a 2019-es támadásért is az iráni drónok tehetők felelőssé, amely két nagy szaúdi olajfinomítót ért. Ezek a támadások azért voltak akkor pusztítóak, mert komoly tűzesetet idéztek elő, ennek folytán pedig a globális üzemanyag-ellátás is akadozni kezdett.
A jelentés szerint a drónokat alkatrészenként szállítják az iráni támogatású milíciáknak, ahol ezek a helyi zsoldos szervezetek tagjai szerelik őket össze. Az NCRI szerint az iráni rezsim ezeket arra használja, hogy terrorizmust és konfliktust idézzen elő a régióban, hogy ezzel hatalomba tudják tartani magukat.
Karim Akbarloo, az iráni fegyveres erők dandártábornoka pedig állítólag a közelmúltban Kínába utazott, hogy még fejlettebb felszereléseket szerezzen be. Jelenleg a drónokat főként az iráni Ghazan Roknabadi Industries nevű fegyvergyár állítja elő, de Kína már most is ott van az ellátási láncban.
AZ NCRI jelentése szerint ugyanis a drónok előállításához használt nyersanyagok, különleges műanyagok jelenleg Kínából érkeznek. Vannak arra utaló jelek, hogy a drónok motorjait is Kínából vásárolják, amiket legtöbbször a harctéren szerelnek össze.
Mint ismeretes, közvetett módon Irán is részt vett a szíriai polgárháborúban: részben Bashar Al-Asszád rezsimét támogatták nyíltan, másrészt viszont titokban különböző helyi milíciákat is támogattak fegyverekkel, többek között ilyen drónokkal.
Irak a másik háborús övezet, ahol felhasználták ezeket a drónokat a különböző iráni milíciák, sokszor a nyugati részvételű koalíciós erők ellen. Libanonban pedig a Hezbollah-ot képezték ki arra, hogy képesek legyenek a drónokat előállítani, ráadásul számos kész drónt is eladtak a terrorszervezetnek.
Jemenben pedig a kormányerők ellen harcoló huszik azok, akik az iráni drónok felhasználásával tartják rettegésben a környéket. Jemen helyzete ráadásul azért is nehéz, mert Irán és Szaúd-Arábia proxiháborúja a világ legsúlyosabb humanitárius válságát idézte elő az országban.
Egy 2016-os jelentés szerint legalább hat drónt foglaltak le Omán és Jemen között, amely gyakori csempészútvonal az irániak számára. A lefoglalt drónokról egyértelműen kiderült, hogy azokat nem Jemenben, hanem Iránban állították elő.