Kína útjára indította a Csang’e-6 szondát a Hold sötét oldalának tanulmányozására
A cél, hogy felfedezzék a Hold sötét oldalát.
Kína legnagyobb rakétája a Csang’e-6 holdszondát szállítva felszállt, hogy teljesítse közel két hónapos küldetését, melynek során a világon elsőként fog sziklákat és talajmintákat gyűjteni a Hold túlsó oldaláról. A Hosszú Menetelés-5 rakéta helyi idő szerint pénteken 17:27-kor emelkedett a magasba a déli Hainan sziget tartományban található Wenchang űrközpontból a több mint 8 tonnás szondával.
Wu Weiren, az ország holdkutatási programjának vezető tervezője a Hszinhua állami hírügynökségnek nyilatkozva úgy fogalmazott, „a Hold túlsó oldaláról mintákat gyűjteni és visszahozni példátlan teljesítmény”, utalva arra, hogy a start újabb mérföldkövet jelent Kína hold- és űrkutatási programjában.
Hozzátette, nagyon keveset tudunk a Hold túlsó oldaláról, amennyiben viszont a Csang’e-6 küldetés eléri célját, úgy a tudósok számára az az első közvetlen bizonyítékot szolgáltathatja a Hold túlsó oldalának környezetének és anyagösszetételének megértéséhez, ami igen nagy jelentőséggel bír.
Elődjéhez, a Csang’e-5-höz hasonlóan a Csang’e-6 is egy orbiterből, egy leszállóegységből és egy felszállóegységből áll, valamint egy olyan mechanizmusból, mely lehetővé teszi a Földre való visszatérést.
A Csang’e-6 a kínai mitikus holdistennőről kapta a nevét, s várhatóan 53 nap múlva landol az észak-kínai Belső-Mongóliában. Miután a szonda leválik a rakétáról, négy-öt nap alatt éri el a Hold körüli pályát, s várhatóan június elején landol a Holdon.
A Hold felszínére történő leszállást követően pedig a szonda két napot tölt majd azzal, hogy 2 kg mintát ásson ki. Ezeket aztán egy konténerbe zárja majd és csatlakozik majd az űrhajóhoz, hogy visszautazzon a Földre. A Chang’e-6 várhatóan 53 nap múlva landol az észak-kínai Belső-Mongóliában.