Drákói szigor Kínában: A koronavírusos betegek háziállatait beleegyezésük nélkül ölik meg
Kínában berobbant a járvány, a kormány azonban erősen megkérdőjelezhető gyakorlatot vezetett be a járvány megfékezésére: a koronavírusos betegek háziállatait anélkül ölik meg, hogy a betegeket megkérdeznék róla.
A kínai lakosok minden korábbinál jobban ügyelnek arra, hogy még véletlenül se kapják el a koronavírus-fertőzést, ugyanis ha egy lakos megfertőződik, akkor vagy karanténba kell vonulnia, vagy kórházba, ha annyira súlyos a helyzet. Azonban ha valamelyik megtörténik, arra számíthatnak, hogy házi kedvenceik már nem lesznek ott, amikor hazamennek.
A kínai helyi önkormányzatok drákói szigort vezettek be, és a koronavírusos betegek beleegyezése, sőt, egyáltalán megkérdezése nélkül gyilkolják le a fertőzöttek háziállatait. Több bejegyzés is született már az erősen vitatható gyakorlat miatt a közösségi médiában, ahol arról számoltak be, hogy otthonukból karanténba helyezték őket, azonban mire visszatértek otthonukba, csak hűlt helyét találták házi kedvencüknek.
A háziállatokat leölő közmunkások azt állították a helyi médiának, hogy mivel az állatok számára nem áll rendelkezésre terápia vagy kezelés a koronavírus-fertőzés ellen, az egyetlen megoldás az, ha megölik őket. Mivel Kínában az állatokat is tesztelik koronavírusra, megkerülhetetlen ez a szörnyű eljárás, a hatóságok szerint azonban ez szükséges ahhoz, hogy megállítsák a járvány további terjedését.
Habár a lakosság általánosságban jól kezelte a kínai kormány által bevezetett rendkívül szigorú korlátozó intézkedéseket, manapság egyre gyakrabban nyújtanak be panaszt. Legtöbbjük arra panaszkodik, hogy már elegük van a járványból, de leginkább abból, hogy a kormány drasztikus lépésekhez folyamodik a járvány megfékezésére, és mind egyetértenek abban, hogy a háziállatok leölése felesleges, embertelen és enyhén szólva is túlzás.
A kínai törvények értelmében egy járvány esetén a megfertőződött állatokat le lehet ölni, azonban a macskák és a kutyák egyértelműen nem szerepelnek a haszonállatok között. Orvosilag egyébként nincs konkrét bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a háziállatok képesek lennének terjeszteni a vírust, és ha mégis így van, ennek kockázata az amerikai CDC szerint elenyésző – írja a South China Morning Post.