Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Megkezdődött a második Föld utáni kutatás, ezúttal Kína szállt be az űrversenybe

Az exobolygókra vadászó Kepler űrteleszkóphoz képest a Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) legújabb műholdja akár 15-ször is erősebb lehet.

...svg content...NASA
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Kína keményen dolgozik azon, hogy a világ vezető űrhatalmává váljon: nemrégiben indították el első rovereiket a Holdra és a Marsra, miközben saját űrállomást építettek, amelyet az elkövetkező években tovább fognak bővíteni.

Az ország űrügynöksége bejelentette, szeretne bekapcsolódni a lakható exobolygók felkutatásáért folytatott harcba, ezért ebben a hónapban közzéteszik annak a missziónak a részletes tervezetét, amellyel megcélozhatják ezeket a különleges égitesteket – derült ki a Nature jelentéséből. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A küldetés során a Tejútrendszeren belüli, ám Naprendszeren kívüli bolygókat fogják keresni, mégpedig annak érdekében, hogy találjanak egy Földhöz hasonló objektumot, amely az anyacsillagának lakhatósági zónájában kering, ezáltal ideális feltételeket teremthet az élet kialakulására, és akár a jövőbeni kolonizációra is.

A NASA pár hete közölte, a Kepler űrtávcsőnek köszönhetően már több mint ötezer exobolygót észleltek, ezek közül azonban egyik sem felel meg a „Föld 2.0” definíciójának, mivel nem keringenek olyan távolságban a központi csillagtól, hogy élhetőek legyenek.

A Kínai Tudományos Akadémia által finanszírozott projekt megvalósítása során egy speciális műholdat terveznek a világűrbe bocsátani 2026-ban, a Hosszú Menetelés rakéta segítségével, mellyel a Lant és a Hattyú csillagképeket tanulmányozhatják, állítólag 10-15-ször nagyobb precizitással.

Ahhoz, hogy valóban ráleljenek a második Földre, tudósoknak azt kell folyamatosan figyelniük, hogy pontosan milyen pályán kering a vizsgált exobolygó, máskülönben nehéz detektálni őket – a kínai misszió is erre fogja helyezni a hangsúlyt.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.