Kína szerint nem szükséges ennyit foglalkozni a koronavírusos halálesetek számával
Kínai szakértők szerint nem a halálesetek számának, hanem a kezelésnek kellene a figyelem középpontjában állnia.
Egyre aggasztóbb hírek érkeznek Kínából, ahol néhány héttel ezelőtt némiképp hirtelen rendelték el a zéró-COVID szabályt és oldották fel az érvényben lévő korlátozásokat. Mindez jelentős mértékű fertőzéshullámot indított el az országban, a gondokat pedig tovább tetézi, hogy a hatóságok által közölt adatok az általános vélekedés szerint nem felelnek meg a valóságnak.
A WHO éles bírálatot fogalmazott meg a kínai hatóságok által közzétett, az esetszámok megugrásáról szóló beszámolóval kapcsolatban, az abban szereplő adatok ugyanis jelentős eltérést mutatnak az országban tapasztalható állapotokhoz képest, írja az AFP.
Korábban több olyan riport is napvilágot látott, melyek szerint az ország egészségügyi rendszere és a krematóriumok is rendkívül túlterheltté váltak a korlátozások feloldása után, ezt bizonyítják többek között a Maxar által készített műholdképek is, melyeken jelentősen nagyobb mozgás látható a krematóriumok környékén, mint a korlátozások idején.
A kezelés legyen a középpontban
Kínai egészségügyi tisztviselők szerint azonban nem szükséges ennyit foglalkozni azzal, hogy hányan haltak meg koronavírus-fertőzésben, helyette inkább a kezelésre kellene összpontosítani.
„Nem gondolom, hogy minden egyes esetnél vizsgálni kellene a halál okát. Egy világjárvány korszakát éljük, amikor is a kezelésnek kellene lennie a legfontosabbnak”, nyilatkozta Liang Wannian, a kormány által létrehozott szakértői testület vezetője.
Wannian hozzátette, annak örülnének a legjobban, ha sikerülne megegyezni egy globális mérési módban a halálesetek számát illetően, ám amíg ez nem történik meg, addig hagyni kell, hogy az egyes országok saját maguk döntsék el, mit tartanak koronavírus-fertőzéssel összefüggő halálesetnek.
A kormány által nemrég felülvizsgált mérési módszer már csak azokat tekinti koronavírus-fertőzésben elhunyt személyeknek, akiknek halálát a kifejezetten a vírus által okozott légzési elégtelenség okozta, így a vírussal összefüggő haláleseteket már nem számítják bele.
Így jött ki az, hogy múlt hónap óta mindössze 37 koronavírus-fertőzéssel összefüggő halálesetet jelentettek az 1.4 milliárd lakosú országból, és ez az, ami a WHO-nak nem tetszik, ugyanis meglátásuk szerint az új mérési módszer túlzottan szűk, a közzétett számok pedig nem tükrözik a fertőzés valódi súlyosságát.