Egy szakértő kifejtette, hogyan befolyásolja Kína a különböző országokat
Cheire Wong, az Alliance Canada Hong Kong nevű hongkongiakat képviselő szervezet vezetője szerint a Kínai Kommunista Párt évek óta megpróbálja a közvéleményt befolyásolni a külföldi országokban, hogy minél kevésbé kritizálják őket.
Wong a kanadai képviselőház Kanada-Kína államközi kapcsolati bizottság legutóbbi ülésén fedett fel kemény információkat a kínai külpolitikai törekvésekről – derült ki a National Post összesítéséből. Elmondása szerint ezt a különböző intézményekbe való beépülés útján tudják elérni Kanadában és máshol is a világban.
A kínai pártvezetés többek között politikusokat, akadémikusokat, a médiát és egyéb intézeteket vonta irányítása alá ezáltal, hogy a geopolitikai pozícióin tudjon javítani, valamint a kritika csíráját is el tudja nyomni, ami a pártot éri.
Annak ellenére, hogy egyre több ország áll ki Kína ellen a hszincsiangi népirtás, az egyéb emberi jogi jogsértések és a szellemi tulajdonjog tiprása miatt, Kínának sikerült annyira befolyásolnia több helyen is a közvéleményt és maga mellé állítania.
Wong elmondása szerint a Kínai Kommunista Párt nagyon különböző titkos taktikákat alkalmaz a kritikusok elhallgattatására, beszámolója szerint maga is kapott fenyegetőző telefonhívásokat, miután Kína elkezdte emelni a nyomást Hongkongban. Hozzátette: a másként gondolkodók sehol sincsenek biztonságban a párt elől.
Wong megjegyezte Kanada kapcsán – ám ez a világ többi részére is igaz -, hogy a kommunista kínai vezetésnek azért sikerült ilyen jól befolyásolni az intézményeket és a közvéleményt, mert a hálózatuk kiépülésének taktikái és működése továbbra is nagy titokban történik, mindenféle információáramlás nélkül.
Az Alliance Canada Hong Kong ennek kapcsán még egy jelentést is nyilvánosságra hozott, mely Kanada példáján keresztül mutatja be, hogy a Kínai Kommunista Párt hogyan terjeszti ki befolyását a különböző országokban.
Ezek között szerepel az új Selyemút kiterjesztése, stratégiai infrastruktúrákba való befektetés, a természeti erőforrásokba való befektetés, amely a politikusok hajlandóságát ássa alá, hogy a kínai vezetést bármiért is elkezdjék kritizálni.
Hasonló taktikák figyelhetők meg az akadémiákban is, többek között már 500 különböző Konfúciusz Intézetet állítottak fel világ körül, mely a kínai kultúra világába vezeti be az érdeklődőket. Ezen felül hatalmas pénzeket juttattak a tudósoknak is a kutatás és fejlesztésre, mellyel hosszú távra láncolnak magukhoz neves akadémikusokat.
Kína ezen felül a WeChat és ehhez hasonló közösségi média alkalmazások felhasználásával aktivál olyan közösségeket, amelyek szimpatizálnak a Kínai Kommunista Párttal és ezáltal képviselik a pártérdekeket. Ez pedig egy globális cél, amellyel felszámolnák a kritikát és kiépítenének egy közösségi médiabirodalmat.