Több száz embert tartóztattak le a tiltakozásokat kiváltó kínai bankbotrány miatt
Az ügy akkor került a nemzetközi figyelem középpontjába, amikor a tüntetéseket a COVID-19 telefonalkalmazások állapotának megváltoztatásával próbálták elfojtani, ami otthonukra korlátozta az elégedetlenkedő befektetőket.
Nemzetközi figyelmet vont magára a Kínában kibontakozó bankbotrány: a kínai hatóságok 234 embert vettek őrizetbe, valamint azt közölték, hogy előrelépést értek el az ellopott alapok visszaszerzésében – olvasható a DW cikkében.
Kína egyik legnagyobb banki botránya akkor vette kezdetét, amikor a közép-kínai Henan és a szomszédos Anhiu tartomány hat vidéki bankja hamis ígéretekkel kicsalták ügyfeleik megtakarításait; a hatóságok szerint az ötletgazda, Lu Yiwei és társai egyes esetekben 18 százalékos éves kamatot is ajánlottak.
A szabályozói fellépést követően Henan tartomány négy bankja áprilisban felfüggesztette a készpénzfelvételt, ezzel több ezer ügyfelet elvágva a számláikon lévő pénzüktől. A lépés tiltakozási hullámhoz vezetett, amely nem ritkán erőszakba torkollt.
Elemzők szerint a csalás mértéke hatalmas csorbát ejtett a kínai pénzügyi rendszerbe vetett bizalmon. A károk mérséklése érdekében a hatóságok bejelentették, visszafizetik az ellopott betéteket: áprilisban megkezdődött a kisebb összegek kifizetése, hétfőtől kezdve pedig azokat kártalanítják, akik 400 000 és 500 000 jüan közötti összegeket helyeztek el a bankban.
A botrány akkor került a nemzetközi figyelem középpontjába, amkor a választ kereső befektetők telefonján található kötelező COVID-19 alkalmazás hirtelen olyan állapotba váltott, ami otthonukra korlátozta őket, így nem tudtak személyesen a bankhoz menni.
Később, júliusban a tüntető befektetőket fehér inges férfiak támadták meg, miközben a rendőrség nem tett semmit, valamint több banki ügyfél is arról nyilatkozott, hogy a rendőrség kihallgatta és megfenyegette őket.