Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kína elítélte az amerikai delegáció tajvani látogatását, ami fokozza a feszültséget

Peking dühösen reagált az Egyesült Államok volt biztonsági tisztviselőinek látogatására, Tsai Ing-ven tajvani elnök pedig megfogadta, még szorosabbra fűzi kapcsolatait szövetségeseivel, válaszul a növekvő katonai fenyegetésre.

...svg content...Fotó: Tajvani katonák a városi hadviselést gyakorolják egy hadgyakorlaton a dél-tajvani Kaohsziungban 2022. január 6-án. MTI/EPA/Ritchie B. Tongo
Külföld

Czinder Tímea

Szerkesztő

Az Egyesült Államok korábbi biztonsági és védelmi tisztviselőkből álló delegációt állított össze, ami az Ukrajna és Oroszország között zajló háború közepette ellátogatott Tajvanra. A szigetországot saját területének tekintő Kína elítélte a lépést.

„Az Egyesült Államok kísérlete arra, hogy támogatást nyújtson Tajvannak, hiábavaló lesz, nem számít, kit küldenek. A kínai nép szilárdan eltökélt a nemzeti szuverenitás és területi integritás védelme mellett” Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

– mondta Wang Wenbin, a kínai külügyminisztérium szóvivője.

A Global Times állami bulvárlap közösségi oldalain megjelent bejegyzések alatt az olvasók is reagáltak az amerikai látogatásra. Egyikük azt írja, ez nyilvánvaló provokáció, az Egyesült Államok pedig arra vár, hogy Kína besétáljon a csapdába – írta a The Guardian.

A delegációt vezető Mike Mullen – az amerikai vezérkari főnökök egykori elnöke – arról számolt be, az Egyesült Államok és Tajvan közötti együttműködés erősebb és széleskörűbb, mint valaha.

„Az Egyesült Államok továbbra is ellenezni fogja a status quo bármilyen egyoldalú megváltoztatását, és továbbra is támogatni fogja a Tajvanon átnyúló kérdések békés megoldását, összhangban a tajvani nép kívánságaival és érdekeivel”

– közölte Mullen Tsainak egy közvetített élő találkozón.

Tajvan készenlétben áll arra az esetre, ha Kína az ukrajnai válságot próbálná meg felhasználni arra, hogy lépést tegyen a szigeten, bár a kormány nem számolt be eddig szokatlan tevékenységről. Kína szinte minden nap küld repülőgépet Tajvan légterébe, szombaton pedig a Kínai Védelmi Minisztérium kifejezte tiltakozását az USS Ralph Johnson rakétaromboló Tajvani-szoroson való áthaladásával kapcsolatban.

Kína gyakran emel szót az Egyesült Államok és Tajvan közötti kapcsolat ellen, novemberben pedig bejelentette, hadserege légi és haditengerészeti készenléti őrjáratokat hajtott végre a Tajvani-szoros irányában, miután öt amerikai törvényhozó találkozott a szigetország elnökével egy be nem jelentett egynapos látogatás során.

„Kína egyre nagyobb katonai fenyegetést jelent a Tajvani-szorosra és a régióra nézve. Alig várjuk, hogy még szorosabban együttműködhessünk az Egyesült Államokkal és a régió más érdekelt feleivel, közösen válaszolva biztonságot fenyegető kihívásokra és egyoldalú akciókra a regionális béke és stabilitás fenntartása érdekében”

– mondta Tsai az amerikai delegációnak.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.