Kína elítélte az amerikai delegáció tajvani látogatását, ami fokozza a feszültséget
Peking dühösen reagált az Egyesült Államok volt biztonsági tisztviselőinek látogatására, Tsai Ing-ven tajvani elnök pedig megfogadta, még szorosabbra fűzi kapcsolatait szövetségeseivel, válaszul a növekvő katonai fenyegetésre.
Az Egyesült Államok korábbi biztonsági és védelmi tisztviselőkből álló delegációt állított össze, ami az Ukrajna és Oroszország között zajló háború közepette ellátogatott Tajvanra. A szigetországot saját területének tekintő Kína elítélte a lépést.
A Global Times állami bulvárlap közösségi oldalain megjelent bejegyzések alatt az olvasók is reagáltak az amerikai látogatásra. Egyikük azt írja, ez nyilvánvaló provokáció, az Egyesült Államok pedig arra vár, hogy Kína besétáljon a csapdába – írta a The Guardian.
A delegációt vezető Mike Mullen – az amerikai vezérkari főnökök egykori elnöke – arról számolt be, az Egyesült Államok és Tajvan közötti együttműködés erősebb és széleskörűbb, mint valaha.
Tajvan készenlétben áll arra az esetre, ha Kína az ukrajnai válságot próbálná meg felhasználni arra, hogy lépést tegyen a szigeten, bár a kormány nem számolt be eddig szokatlan tevékenységről. Kína szinte minden nap küld repülőgépet Tajvan légterébe, szombaton pedig a Kínai Védelmi Minisztérium kifejezte tiltakozását az USS Ralph Johnson rakétaromboló Tajvani-szoroson való áthaladásával kapcsolatban.
Kína gyakran emel szót az Egyesült Államok és Tajvan közötti kapcsolat ellen, novemberben pedig bejelentette, hadserege légi és haditengerészeti készenléti őrjáratokat hajtott végre a Tajvani-szoros irányában, miután öt amerikai törvényhozó találkozott a szigetország elnökével egy be nem jelentett egynapos látogatás során.