Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kína egy „20 ezer évre” elegendő energiaforrásra adott ki működési engedélyt

Közlésük szerint a tóriummal működő nukleáris reaktor 20 ezer évig is képes energiával ellátni az országot.

...svg content...Fotó: Unsplash/NASA
Technológia
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az InfoStart a South China Morning Post jelentése nyomán számolt be arról, hogy Kína jóváhagyta első, tóriummal működő nukleáris reaktorának működési engedélyét, mely közlésük szerint képes 20 ezer évig energiával ellátni az országot. Amennyiben pedig ez igaz, úgy Kína energiahatalommá válhat.

A két megawattos, folyékony sóolvadékos tóriumreaktor (MSR) a Góbi sivatagban, a Kanszu tartománybeli Vuvej városában található, a működési engedély kiadása pedig egy hatalmas mérföldkő a fejlettebb nukleáris technológia felé vezető úton. A Kínai Tudományos Akadémia Sanghaji Alkalmazott Fizikai Intézete által üzemeltetett sóolvadékos tóriumreaktor egy fejlett nukleáris technológia, mely olvasztott sókat alkalmaz folyékony üzemanyagként, s egyben hűtőközegként is. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Előnyei közé sorolható, hogy a hagyományos uránreaktorokkal szemben nagyobb biztonságot, kevesebb hulladékot, valamint jobb üzemanyag-hatékonyságot kínál. Ráadásul a tórium az uránhoz képest jóval bőségesebb forrás, Kína számára pedig adott, hiszen az ország jelentős készletekkel rendelkezik.

Azt ugyan nem hozták nyilvánosságra, hogy pontosan mekkora a készlet, ám becslések szerint a szóban forgó mennyiség több mint 20 ezer évig (!) is képes lenne kielégíteni az ország teljes energiaszükségletét. Az olvadt só egyrészt hatékonyabb hőátadást tesz lehetővé üzemanyagként és hűtőközegként történő alkalmazásával, másrészt pedig kiküszöböli a nagy mennyiségű vízigényt is, ami kifejezetten előnyös az olyan területeken, mint például a Góbi sivatag.

Érdekesség, hogy maga a tóriumreaktor-technológia nem új keletű, hiszen már 1965 és 1969 között is végeztek az Egyesült Államokban sóolvadékos reaktorkísérletet, az ötlet egészen eddig nem jutott el a kereskedelmi alkalmazásig. Ennek oka, hogy változtak a prioritások, de a korlátozott finanszírozás is megnehezítette a technológia elterjedését. Úgy tudni azonban, hogy Kína elhatározta, idővel kisebb tóriumreaktorokat más országoknak is elad az „Egy övezet, egy út” kezdeményezés részeként.