Kim Dzsongun jelenlétében tesztelt nukleáris rakétákat Észak-Korea
Észak-Korea nem nézi jó szemmel, hogy az Egyesült Államok a szomszédban, az ellenséges Dél-Koreával gyakorlatozik.
Az észak-koreai állami média jelentése szerint Kim Dzsongun észak-koreai vezető felügyelte mellett újabb rakétatesztek zajlottak, ezúttal olyan cirkálórakétákat küldtek a levegőbe, amelyek alkalmasak nukleáris anyagok szállítására.
A próbalövésre szerdán került sor, és célja a Koreai Néphadsereghez telepített cirkálórakéták „harci hatékonyságának és erejének” növelése volt „a taktikai atomfegyverek működtetése érdekében” – közölte az állami média (KCNA).
Hangsúlyozták, hogy a tesztkilövés egy újabb egyértelmű figyelmeztetés „ellenségeik” számára, Kim Dzsongun azt mondta, hogy az országnak „tovább kell bővítenie a nukleáris stratégiai fegyveres erők műveleti szféráját, hogy elrettentsen minden döntő katonai válságtól és háborútól, és teljes mértékben magához ragadja a kezdeményezést” – idézi a Channel News Asia.
Hétfőn a KCNA közölte, hogy Kim Dzsongun az elmúlt két hétben Dél-Koreát célzó nukleáris taktikai gyakorlatokat irányított, tiltakozásul a dél-koreai és amerikai erők közelmúltbeli közös haditengerészeti gyakorlatai ellen, amelyekben egy repülőgép-hordozó is részt vett.
A KCNA jelentése szerint a szerdán tesztelésre kilőtt két rakéta 10 234 másodpercig repült, és „egyértelműen eltalálta a 2000 kilométerre lévő célt”.
Az Egyesült Államok egyértelmű fenyegetésként ítéli meg Észak-Koreát
Az amerikai külügyminisztérium szóvivője nem kívánta kommentálni a kilövéseket, és azt mondta, hogy Washington továbbra is arra összpontosít, hogy szorosan együttműködjön szövetségeseivel és partnereivel az Észak-Korea által jelentett fenyegetésekkel szemben.
Joe Biden amerikai elnök kormánya szerdán mutatta be régóta halogatott nemzetbiztonsági stratégiáját, amelyben csak egyetlen utalás történt Észak-Koreára, hangsúlyozva az Egyesült Államok korlátozott lehetőségeit a nukleáris és rakétaprogramok megfékezésére.
Daniel Russel, az Egyesült Államok kelet-ázsiai vezető diplomatája Barack Obama korábbi elnök idején úgy fogalmazott, hogy ez „nem csak azért szembetűnő, mert ilyen gyorsan elhalad egy tartós és egzisztenciális fenyegetés mellett, hanem azért is, mert a stratégiát úgy fogalmazza meg, hogy »a denuklearizáció felé vezető tartós diplomáciai lépésekre törekszik«, miközben Észak-Korea olyan meggyőzően bizonyította, hogy teljes mértékben elutasítja a tárgyalásokat”.