Kiderült, meddig élheti túl a koronavírus az emberi bőr felszínén
Japán kutatók bebizonyították, hogy az új koronavírus az influenzával, valamint az egyéb fertőző vírussal ellentétben sokkal tovább képes életben maradni az emberi bőrön.
Japán kutatók bebizonyították, hogy az új koronavírus az influenzával, valamint az egyéb fertőző vírussal ellentétben sokkal tovább képes életben maradni az emberi bőrön.
Amíg a COVID-19 betegséget okozó Sars-CoV-2 vírus mintegy 9 óráig marad aktív a bőrfelszínen, addig az influenza A vírus csupán 2 óráig képes ugyanerre. A Clinical Infectious Diseases tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint kizárólag a kézfertőtlenítés és a rendszeres kézmosás a tökéletes módszer a védekezésre.
Korábbi kutatásokból megtudhattuk, hogy a koronavírus rézből készült felületeken 4 óráig, kartonpapíron 24 óráig, míg műanyagon és rozsdamentes acélon akár 72 óráig képes túlélni, nem csoda tehát, hogy egyre gyakrabban hallani arról, hogy egyes országokba fagyasztott élelmiszerekkel importálták be a fertőző részecskéket, hiszen a csomagolások műanyagborításán napokig tanyázhatnak a kórokozók.
A japán Kiotó Prefektúrai Orvosi Egyetem kutatói ahhoz, hogy kiderítsék, miként vészeli át a nehéz időket a koronavírus az embereken, boncolásból származó bőrmintákat vizsgáltak, amelyeket nagyjából egy órával a halál beállta után gyűjtöttek be. A tanulmány szerzői kiemelték, hogy a bőrszövet még 24 órával a halál után is aktív marad, ezért a minták kiváló alapanyagai voltak a kísérleteknek.
A modell segítségével rájöttek, hogy a Sars-CoV-2 az emberi bőrmintákon 9,04 óráig marad életben, míg az influenza A vírusa mindössze 1,82 óráig életképes. Amint a vírusokat köhögésnél és tüsszögésnél jelentkező nyákkal keverték össze, a fertőző koronavírus-részecskék túlélési ideje már 11 órára emelkedett.
Jó hír azonban, hogy a bőrön 15 másodperc alatt teljesen elpusztíthatóak a kórokozók egyszerű, 80%-os alkoholtartalmú fertőtlenítőszerrel, ami szinte bármelyik üzletben vagy gyógyszertárban kapható.
A kutatók egyelőre nem vették számításba a vírus töltöttségi szintjét, tehát az még továbbra is kérdéses, pontosan milyen koncentrációig érvényes az elméletük, az viszont biztos, hogy a kézfertőtlenítés kulcsszerepét ismét tudományos bizonyítékkal támasztották alá.