Kilenc hónap alatt alakult ki a nyájimmunitás egy svéd kórházban
A legújabb svéd kórházi kutatás során kiderült, hogy azoknál, akiknek szervezetében tavasszal antitestek termelődtek, 9 hónappal később 96 százalékos koronavírussal szembeni védettség jelentkezett.
A vizsgált személyek legnagyobb részénél az egyik legfontosabb, úgynevezett T-sejt memória alakult ki, amely megvédi a szervezetet az újrafertőződéstől – tudósított a DS hírportál.
Tavasszal a Danderyd Kórház 2 149 alkalmazottjától vettek mintákat, melyek 19 százalékában kimutatták a Sars-CoV-2 vírus elleni antitesteket. Azóta a tanulmány harmadik kísérleti fázisát is teljesítették, és a csoport 88 százalékának, vagyis 1 884 embernek értékelték ki a vérmintáit.
Bebizonyosodott, hogy annál a 370 személynél, akiknél első körben detektálták az antitesteket, kilenc hónappal később is jelen voltak megfelelő koncentrációban a véráramban a koronavírussal szembeni ellenanyagok, kétharmaduknál pedig Sars-CoV-2 specifikus T-sejt memória jött létre.
A kutatás során egy Sars-CoV-2 monitorozást is elvégeztek 340 antitesttel rendelkező önkéntessel, akik 10 hétig tartó tesztelésen estek át. A vírusrészecskéket mindössze 1 százalékuknál azonosították, ami azt jelenti, hogy az újrafertőződés rizikója minimálisnak bizonyult.
Charlotte Thålin, a Danderyd Kórházban és a Karloinska Intézetben elkészített kutatás főszerzője elmondta, az immunrendszer több kulcsfontosságú komponenseit vizsgálva és a kórház alkalmazottainak enyhe tüneteiből kiindulva arra lehet következtetni, az egyéni immunitás nyájimmunitássá alakult.
A szakember hozzátette, azt egyelőre nem tudni, hogy az antitesttel rendelkező személyek képesek-e továbbadni a fertőzést tünetmentesen, véleménye szerint viszont ennek a kockázata elenyészően kicsi lehet.