Kikerülhet állami kézből a több korrupciós botrányba keveredő óriási olajcég
Megkezdődik a privatizációja Afrika egyik legnagyobb olajcégének, Angola állam kezében lévő Sonangolnak, amely több, korábbi politikai korrupciós ügy kapcsán játszott kulcsfontosságú szerepet.
Megkezdődik a privatizációja Afrika egyik legnagyobb olajcégének, Angola állam kezében lévő Sonangolnak, amely több, korábbi politikai korrupciós ügy kapcsán játszott kulcsfontosságú szerepet.
Afrika délnyugati részén található Angolában az egyik legnagyobb bevételi forrás az olaj, óriási olajmezőket fedeztek fel a függetlenségüket követően a partoknál. Angola gazdasága szinte kizárólag az olajbevételeken nyugszik, így az olajárak esése súlyosan megérinti az országot.
Az olajkitermelésen kis túlzással monopóliuma van a továbbra is nagyrészt állami kézben lévő Sonangol nevű vállalatnak, amely az olaj- és földgázkitermelést is felügyeli. A cég kapcsán súlyos korrupciós ügyek merültek már fel korábban, többek között egy 2011-es Human Rights Watch jelentésből kiderült, hogy 32 milliárd dolláros olajbevétel szívódott fel.
A Sonangol annak ellenére, hogy az angolai politikai korrupció egyik legfőbb eszköze lett, hatalmas céggé nőtte ki magát, és mintegy 30 különböző társaság tart még a kezében, többek között Kongóban, Szingapúrban és még az Egyesült Államokban is.
Mint arról azonban az Angola Press is beszámolt, az idei év során szinte teljes mértékben kikerülhet állami kézből a Sonangol az országos privatizációs program következtében. Egyelőre nincs információ a vevő kilétéről, de megvan az esélye, hogy Kína csap le a cégre, mint Angola egyik legnagyobb kereskedő partnere.
Angolában hatalmas privatizációs program indult, annak reményében, hogy a piac kinyitása némileg felpörgeti az ország gazdaságát, többek között az angolai állami légitársaságot és az állami biztosító társaságot is privatizálni akarják.
Ezek azért kiemelten jelentős fejlemények, mert az erős állami koncentrációban lévő gazdaság eddig rengeteg korrupcióhoz vezetett, a privatizáció útján pedig a gazdasági fellendülésen túl a korrupció visszaszorítását is el akarják érni.