Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Kihalás szélére sodródott egy őshonos halfaj Magyarországon

Kihalás szélére sodródott egy őshonos halfaj Magyarországon

Kihalás szélére sodródott egy őshonos halfaj Magyarországon
Dr. Takács Péter

Az invazív versenytársak megjelenése és elszaporodása, valamint élőhelyeinek eltűnése miatt kihalás fenyegeti a lápi pócot.

Az ELKH Balatoni Limnológai Kutatóintézet (BLKI) munkatársai a faj elterjedésének pontosítására irányuló vizsgálatokat végeztek, és az előre kijelölt élőhelyeken meghatározták a lápipóc-állományok méretét – olvasható az intézet honlapján közzétett bejegyzésben.

A mindössze 6-8 centiméteres hosszúságra megnövő hal 60 millió éve jelent meg a Földön, és a folyamszabályozások előtt tömegesen fordult elő hazánkban a lápos, mocsaras területeken. Kis mérete miatt csak a legszegényebbek fogyasztották, de az 1800-as években még kosárszámra vitték haza a gazdák, hogy sertést és baromfit takarmányozzanak vele – írták.

A lápi póc kizárólag a Duna és a Dnyeszter folyamok vízgyűjtőjén fordul elő, de elterjedési területe döntően a Kárpát-medencére esik.

Az Európai Unió irányelvének értelmében közösségi jelentőségű, hazánkban 1974 óta fokozottan védett faj állományai mára drasztikusan megfogyatkoztak, természetvédelmi értéke egyedenként 250  000 forint.