Kiderült, miért válságálló a magyar emberek jövedelme
Egy nemzetközi felmérés szerint Lettország után Magyarországon volt a legkisebb veszteség az összes jövedelem-kategória átlagában, még az állami bérkompenzáció nélkül is.
Egy nemzetközi felmérés szerint Lettország után Magyarországon volt a legkisebb veszteség az összes jövedelem-kategória átlagában, még az állami bérkompenzáció nélkül is.
Az M1 műsorában Pásztor Szabolcs az Oeconomus gazdaságkutató alapítvány vezető kutatója elmondta, alapvetően az Eurostat éves bontásban közli a medián-jövedelmet, és bemutatja, hogy a különböző jövedelmi kategóriáknak mekkora a jövedelemnagysága, jövedelemértéke.
Vannak alacsony, magas és közepes jövedelmi kategóriák. Abban az esetben, ha két évet összehasonlítunk, akkor 2019 és 2020 kapcsán az látható, hogy mennyivel módosult a különböző jövedelmi kategóriáknak a nagysága.
A 2019-es év egy vírusmentes év volt, míg a 2020-as esztendőre már lényegesen rányomta a bélyegét a vírus. Ennek ellenére 2019-ben nagyjából huszonötezer euró volt az Európai Unióban a medián-jövedelem, és ez csökkent nagyjából 5,2%-kal 2020-ra.
Magyarországon egy olyan tendenciát is megfigyelhetünk, hogy a legszegényebb jövedelemkategóriában volt a legmagasabb csökkenés. Ez körülbelül 4%-ot jelentett, míg a közepes jövedelmű szektorban 2%-ot mértek, addig a legmagasabb jövedelmű kategóriában mindössze 1%-os volt a csökkenés.
Szlávik János elmesélte, milyen érzés megkapni a koronavírus-vakcinát
Fontos megjegyezni, hogy ezeknél a számoknál még nem láthatóak a gazdaságvédelmi terv hatásai, vagy csak érintőlegesen lehet ebből információkat leszűrni. Eleinte a terv 27 000 munkahely támogatását jelentette, addig tavaly októberben ez a szám már 280 000 volt. Összesen 1,4 millió munkavállaló lehetőségei változtak meg a munkavédelmi programok bevezetésével.
A szakértő megjegyezte, hogy Magyarországon már a vírus előtt dinamikusan növekedtek a bérek, így ennek is betudható az, hogy a magyar emberek jövedelme válságállónak bizonyult, még a munkavédelmi programok bevezetésének hatása nélkül is.
„10%-kal növekedtek az inflációval kiigazított átlagkeresetek Magyarországon” Időközben a hazai átlagkereset is növekedett, és összességében a vírus egy erősebb helyzetben lévő Magyarországot „támadott” meg. Éves szinten közel 9%-os a növekedés.