Kiderült, mennyire nyújt védelmet a koronavírus ellen az arcpajzs és a szelepes arcmaszk
Egy érdekes tanulmány látott napvilágot, ami arra világíthat rá, hogy még mindig a természetes orvosi arcmaszkok azok, amik inkább védelmet nyújtanak a koronavírus elleni harcban.
Egy érdekes tanulmány látott napvilágot, ami arra világíthat rá, hogy még mindig a természetes orvosi arcmaszkok azok, amik inkább védelmet nyújtanak a koronavírus elleni harcban.
A vírushelyzet miatt Magyarországon is rengeteg embert láthatunk maszkot, vagy különböző védőeszközöket viselni. Ez nemcsak a kötelező szabályok miatt van, hanem az emberek egyszerűen igyekeznek megakadályozni a vírus további terjedését.
A számok emelkednek, és ez a kormány részéről is reakciókat váltott ki. Minden ország más és más politikát követ. Svédországban például továbbra sem tették kötelező a maszkok használatát. Sőt, az ajánlott listán sincs rajta, mivel a szakértők szerint a maszkok továbbra sem nyújtanak kellő védelmet a tömegben.
A CNA egy igen érdekes tanulmányról számolt be a védőeszközök hatékonyságát illetően. Többségében az emberek arcmaszkokat használnak, de egyes helyeken arcpajzsokat is láthatunk, többek között a vendéglátóipari egységekben.
A pajzs kényelmi előnyt jelent a légzést illetően, ugyanakkor ennek ára is lehet. Azok a személyek, akik ilyen műanyag arcvédőt viselnek, nagyon széles területen permetezhetnek láthatatlan cseppeket, amikor tüsszentenek vagy köhögnek.
Baljós jelek is állhatnak Kim Jodzsong eltűnése mögött
Emiatt az eszközök önmagukban használva hatástalanok a koronavírus terjedésének megakadályozásában, amit egy szimulációs modell alapján állapítottak meg. A floridai kutatók különleges módon és technikával vizsgálták meg a cseppek mozgását, amikor azok a műanyag elemmel érintkeznek.
Az arcvédő eleinte blokkolja a cseppek átjutását, majd azok viszonylag könnyedén tovább tudnak terjedni, és kikerülnek a térbe. A kutatók szerint nagy területen terjedhetnek el ezek a cseppek, ami a fertőzés továbbterjedéséhez vezethet.
A légzőszeleppel ellátott maszkokat is megvizsgálták, amikről normál esetben azt gondolhatnánk, hogy a lehető legnagyobb védelmet nyújtják, és még kényelmesebb is. Ez nem teljesen így van, mivel a légzés megkönnyítésére felszerelt szelepen keresztül nagy mennyiségű csepp halad át, ráadásul szűretlenül, ami hatástalanná teszi a COVID-19 vírus terjedésének megállítását, ha a maszkot viselő személy fertőzött.
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy noha a kényelem mindkét típusú védelmi eszköz mellett szól, a kiváló minőségű szövet, vagy az orvosi maszk hatékonyabb a vírus terjedésének megakadályozásában.
Ne hagyd ki: