Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kiderült, kaphatunk-e széndioxid-mérgezést a maszkviseléstől

A közösségi médiában kapott szárnyra egy olyan állítás, melynek értelmében a maszkviselés 60%-kal csökkenti az ember oxigénbevitelét, így a huzamosabb viselés könnyen széndioxid-mérgezéshez vezethet.

Tudomány
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A közösségi médiában kapott szárnyra egy olyan állítás, melynek értelmében a maszkviselés 60%-kal csökkenti az ember oxigénbevitelét, így a huzamosabb viselés könnyen széndioxid-mérgezéshez vezethet.

Valamennyien tapasztaltuk már, hogy a közösségi média igazi melegágya tud lenni az emberi tudatlanságnak, és a hamis vagy félinformációkon alapuló félretájékoztatásnak. Időnként kifejezetten kártékony és veszélyes tud lenni egy-egy álhír, ami egy globális járvány idején különös kockázatokat hordoz magában. Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

Ilyennek tekinthető az az állítás is, amely szerint nem érdemes maszkot hordani, mivel 60%-kal csökkenti az ember oxigénhez való hozzáférését, melynek szintén egyenes következménye a széndioxid-mérgezés. Az AFP az állítás kapcsán több szakértőt is felkeresett, akik elmondták, amit némi gondolkodással mi is sejtettünk – ez az állítás hamis.

Vinita Dubey, a Toronto Public Health szakértője szerint abban az esetben, ha rendeltetésszerűen, az előírásoknak megfelelően viseljük a maszkunkat, jóformán nulla az esély annak, hogy olyan mértékben csökkenti a viselője oxigénbevitelét, hogy attól elájuljon. Azt is kiemeli, hogy semmi bizonyítékot nem láttak eddig arra vonatkozóan, hogy az egészséges embereknél ilyen problémák felmerültek volna.

A közösségi médiában terjengő másik tévhit állítása szerint a maszkviselés következtében az ember sokkal gyakrabban érinti meg az arcát. Az Albertai Egyetem szakértője, Hyo-Jick Choi állítja, nincs tudomása olyan tanulmányról, amely korrelációt vélt felfedezni a maszkviselés és a gyakoribb arcérintés között.

Az AFP ezen felül egy szélsebesen terjedő videóról is lerántotta a valóság leplét, amelyben azt állítják, hogy a maszkviselés kifejezetten káros az immunrendszerre, és egyáltalán nem nyújt védelmet a koronavírussal szemben. Az AFP a tényekre alapozva úgy fogalmaz:

„Már számos tanulmány megmutatta, hogy a maszkviselés megvédi a társadalom tagjait a koronavírus-terjedésétől, köztük a Royal Society legújabb kutatómunkája, melyben részletesen alátámasztják, hogy a maszk gátat szab a fertőzött cseppecskék terjedésének”

A maszkviselés immunrendszerre való káros hatására vonatkozóan az AFP Sheeley Payne-t, a Texasi Egyetem szakértőjét kereste fel válaszadásra, aki egyértelművé tette: semmilyen bizonyíték nem támasztja alá, hogy a maszk vagy kesztyű viselete fogékonyabbá tesz valakit a fertőzőbetegségekre.

Kapcsolódó hír:

https://liner.hu/osszel-kezdhet-el-csokkenni-a-halalesetek-szama-egy-berobbanast-kovetoen/

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.

Ezek a háztartások fizetést kapnak azért, hogy ne használjanak áramot csúcsidőben

A hálózatüzemeltető egész évre kiterjeszti rugalmassági programját, amit egyszer már bevezettek a téli hónapokra az energiaválság idején.

Videón a Puskás Akadémia kiütéses győzelme Nyíregyházáról

A Puskás Akadémia csapata ezúttal nem hagyott kérdéseket maga mögött, csak gólokat, magabiztosan hozták el a 3 pontot Nyíregyházáról.