Kiderült, honnan származhatott a dinoszauruszok kihalását okozó aszteroida
Német kutatók fontos felfedezést tettek a 66 millió évvel ezelőtti tömeges kihalást okozó aszteroida eredetével kapcsolatban.
A Kölni Egyetem Mario Fischer-Gödde vezette kutatócsoportja megállapította, hogy a dinoszauruszok kipusztulását okozó aszteroida a Jupiter pályáján túlról, a külső Naprendszerből származik.
A vizsgálat során a kréta-paleogén határt jelző üledékrétegekben nagy mennyiségű szenes kondritot azonosítottak, ami jellemzően a külső Naprendszerben keletkező égitestekre jellemző.
A Yucatán-félszigeten található Chicxulub-kráter a mai napig őrzi az aszteroida becsapódásának nyomát. A kataklizmikus esemény energiája tízmilliárd hirosimai atombombáéval ért fel, és globális lehűlést okozott, ami az akkor élő fajok 60%-ának kipusztulásához vezetett.
„A ruténium koncentrációja meglepően egyenletes volt az üledékekben”, nyilatkozta Fischer-Gödde, majd hozzátette: „Ez arra utal, hogy az anyag egyetlen forrásból, feltehetően egy szenes kondrit típusú aszteroidából származik.”
A felfedezés nemcsak a dinoszauruszok kihalásának körülményeit világítja meg jobban, hanem a Naprendszer dinamikájának és a Földet fenyegető veszélyeknek a megértéséhez is hozzájárul. A kutatók a most kapott eredményeket felhasználják majd az aszteroidák és üstökösök viselkedését előrejelző modellek finomításához is.