Kiderült, hogyan kerülhető el a koronavírus-járvány második hulláma
Egy új kutatás eredménye szerint pusztán a lezárások nem akadályozzák meg a koronavírus-járvány második hullámának eljövetelét.
Egy új kutatás eredménye szerint pusztán a lezárások nem akadályozzák meg a koronavírus-járvány második hullámának eljövetelét, ám van valami, amivel kiegészülve kifejezetten hatásos recept lehet a kezünkben.
Ez a valami pedig nem más, mint az akár házilag készített maszkok viselése, ugyanis egy szerdán publikált brit tanulmány szerint amennyiben az emberek túlnyomó része viselné a hasonló maszkokat, sikerülhetne lecsökkenteni a COVID-19 átviteli arányát, vagyis azt a reprodukciós számot, amely megmutatja, hogy egy fertőzött, hány további személynek tudja átadni a vírust.
A Cambridge és Greenwich egyetemek tudósai által készített tanulmány kapcsán Richard Stutt társzerző elmondta, hogy az elemzéseik alapján egyértelműen arra a következtetésre jutottak, hogy a maszkok viselésével, kiegészítve a megfelelő távolság tartásával és néhány lezárással kapcsolatos intézkedés bevezetésével hatékonyan kezelhető lenne a járvány, így annak második hulláma is elkerülhető lenne.
A WHO éppen múlt pénteken adott ki új iránymutatást a maszkhasználatot illetően, és már az Egészségügyi Világszervezet is arra ösztönzött mindenkit, hogy szükség esetén nyílt térben is viseljenek maszkot annak érdekében, hogy a fertőzés továbbadásának esélye csökkenthető legyen.
A brit tanulmány megállapítása szerint, ha az emberek minden egyes nyílt térben történő tartózkodásuk esetén maszkot viselnének, az kétszer hatékonyabban akadályozná meg a vírus terjedését, mint az, ha a maszk viselésére csak az első tünetek megjelenése után kerülne sor. Amennyiben a népesség legalább 50%-a maszkot viselne, a reprodukciós ráta 1 alá csökkenthető lenne, ami lehetővé tenné, hogy az egyes kormányok enyhébb lezárással kapcsolatos intézkedéseket alkalmazzanak.
„Szinte semmit sem veszítünk azzal, ha maszkot viselünk, viszont cserébe nagyon sokat nyerhetünk vele”, nyilatkozta Renata Retkute, a tanulmány másik társszerzője.
Kapcsolódó hír: