Kiderült, hogy mekkora összegű lehet a kár Bejrútban a hatalmas robbanás után
A Világbank szerint a hatalmas bejrúti robbanás, ami sok ember halálához és több ezer helyi lakos sérüléséhez vezetett, akár 3.4 milliárd fontos fizikai kárt is okozhatott, ami több mint 1152 milliárd forintnak felel meg.
A Világbank szerint a hatalmas bejrúti robbanás, ami sok ember halálához és több ezer helyi lakos sérüléséhez vezetett, akár 3.4 milliárd fontos fizikai kárt is okozhatott, ami több mint 1152 milliárd forintnak felel meg.
A robbanás még augusztus 4-én rázta meg Libanon fővárosát. A detonáció a kikötő raktár épületében tárolt veszélyes ammónium-nitráttól következett be, bár továbbra sem ismert, hogy ez milyen körülmények között jöhetett lére, és nem zárható ki, hogy szándékosság történt.
A robbanás ereje egy „mini-atombombáéval” ért fel, mely óriási pusztítást végzett. A Metro beszámolója szerint 190 ember hunyt el a hatalmas robbanásban, és több mint 6000-en megsérültek, valamint közel 300 ezren váltak hajléktalanná.
Több ház olyan súlyos károkat szenvedett, hogy azok gyakorlatilag használhatatlanná váltak. A robbanás a teljes városrészre kihatott, és a környéken minden ablakot betört a lökéshullám. A kikötő helyén egy több mint 40 méter mély kráter keletkezett.
Kórházak, iskolák és múzeumok is érintettek voltak a robbanásban. A Világbank is megvizsgálta az eseménysorozat következményeit, ami egy óriási összeget ölel fel. Már azelőtt is mély gazdasági és társadalmi válsággal küzdött az ország, amit a koronavírus csak súlyosbít.
A robbanás előtt állítólag Libanon a modern történelem legsúlyosabb gazdasági és pénzügyi válságával nézett szembe. Az ország adóssága jelenleg körülbelül a GDP 170%-a. A Világbank számításai szerint a robbanás teljes kára 2.8-3.4 milliárd font között mozog.
A szociális szektorban a lakhatás és a kultúra volt a leginkább érintett. Ezeknek az összege 1.4 és 1.7 milliárd között van, illetve 750 és 900 millió font között lesz. Becslések szerint a gazdasági tevékenység veszteségei 2.2 és 2.6 milliárd font között mozognak.
A közszféra újjáépítésének és helyreállításának időszaka 2020 és 2021 között 1.35 és 1.54 milliárd font között lehet. Az év végéig erre a területre 568 millió fontot kell elkülöníteni. A Világbank hozzátette, Libanon fizetésképtelenségének és az elegendő devizatartalék hiányának fényében a nemzetközi támogatás és a magánberuházások elengedhetetlenek lesznek az átfogó helyreállításhoz és újjáépítéshez.
A Világbank, az Egyesült Nemzetek Szervezete és az Európai Unió tejes mértékben elkötelezett amellett, hogy Libanonnal és az ország népével közös erővel egy jobb Libanon felépítésén dolgozzon, és mindent megtegyenek azért, hogy a helyzet ideálisabb legyen. Korábban a főváros kormányzója, Marwan Abboud a robbanás okozta veszteségeket 7.5 és 11.2 milliárd font között jósolta. A detonáció kapcsán már 21 embert vettek őrizetbe, akik többnyire a kikötői vagy vámtisztviselők.
Ne hagyd ki: