Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A gazdaság nem, a kibocsátás viszont „visszapattant” az Egyesült Államokban

Aggasztó jel lehet Joe Biden számára, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása gyorsabban visszatért a pandémia előtti szintre, mint maga a gazdaság.

...svg content...Fotó: Unsplash/Patrick Hendry
Észak-Amerika

Bense Róbert

Szerkesztő

A pártoktól független Rhodium Group előzetes elemzése szerint keresztülhúzhatják Biden klímacéljait a napvilágot látott kimutatások. Az adatok alapján a gazdaság egészére vonatkozó kibocsátás 6,2%-kal nőtt 2020-hoz képest.

Habár ez a 2019-es számoktól 5%-kal még így is elmarad, nem igazolta az energetikai elemzők korábbi számításait, miszerint 2021-ben tovább csökkenek majd a kibocsátási arányok – számolt be róla a CNN Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Beszédes adat, hogy a villamosipar szénfelhasználása 17%-kal nőtt, 2014 óta pedig a tavalyi volt az első év, amikor az USA nem tudta csökkenteni szénigényét. Ez nagyrészt a földgázárak növekedésének köszönhető, mint ahogyan az is, hogy a kitermelés 20%-kal csökkent 2021-ben.

Ez kimondottan rossz hír Biden átfogó klímacéljai szempontjából, miszerint 2030-ig felére kell csökkenteni a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátását a 2005-ös szinthez képest. Az éghajlat- és energiaügyi szakértők széles körben egyetértenek abban, hogy a csökkentés a jelenlegi gazdasági pályán nem fog megvalósulni – ehhez ugyanis politikai változásokra lenne szükség.

„Meg kell ismételnünk a 2020-as eredményeket a kibocsátás csökkentésének érdekében, miközben gazdasági növekedést érünk el” – vélekedett Kate Larsen, a Rhodium szakértője

A jelenlegi forgatókönyv mellett a mérséklés csupán 31%-os lehet az évtized végére, ám ha a Biden-féle „Build Back Better Act” és a benne foglalt 555 milliárd dolláros költségű, éghajlatvédelemre és tiszta energiára vonatkozó javaslatok átmennének a Kongresszuson, úgy a World Resources Institute becslése szerint az USA 2030-ra 43%-kal tudná csökkenteni kibocsátását.