Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Microsoft: Az államilag támogatott hackerek 58 százaléka mögött Oroszország áll

Oroszország állt a nyugati célpontok ellen az elmúlt évben végrehajtott, államilag támogatott kibertámadások 58 százaléka mögött – derül ki a Microsoft új kutatásából.

...svg content...Fotó: Pixabay
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A jelentések szerint a kiemelkedő célpontok között voltak kormányzati ügynökségek az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Ukrajnában, valamint az európai NATO-tagállamokban.

A SolarWinds régóta nem észlelt hackertámadás pusztító hatékonysága – amely elsősorban informatikai vállalatokat, köztük a Microsoftot támadta meg – szintén 32 százalékra növelte az orosz államilag támogatott hackerek sikerességi arányát, szemben az előző 12 hónap 21 százalékával. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

Kína eközben a Microsoft által észlelt, államilag támogatott hackerkísérletek közül kevesebb mint minden tizedikre volt képes, de a célzott hálózatokba való betörés 44 százalékban sikeres volt – közölte a Microsoft a 2020 júliusától 2021 júniusáig terjedő időszakra vonatkozó második éves digitális védelmi jelentésében.

Míg Oroszország termékeny, államilag támogatott hackertámadásai jól ismertek, a Microsoft jelentése szokatlanul konkrét részleteket közöl arról, hogy ez hogyan viszonyul más amerikai ellenfelek által elkövetett hackertámadásokhoz.

A jelentés a zsarolóvírus-támadásokat is komoly és egyre növekvő csapásként említi, és messze az Egyesült Államok a leginkább megtámadott ország, amelyet több mint háromszor annyi támadás ért, mint a következő legtöbbet támadott országot.

A ransomware-támadások bűnügyi és pénzügyi indíttatásúak, jellemzően kriptopénzek összegét követelik a számítógépes rendszerhez való hozzáférés-szabályozás visszaadásáért cserébe.

Ezzel szemben az államilag támogatott hackertámadások célja elsősorban a hírszerzés – akár nemzetbiztonsági, akár kereskedelmi vagy stratégiai előnyök megszerzése –, ezért a kormányok általában tolerálják őket, és az amerikai kibernetikai szereplők is a legképzettebbek közé tartoznak.

A washingtoni kormányzati szervekkel szorosan együttműködő Microsoft jelentése nem foglalkozik az amerikai kormányzati hackertevékenységgel. A SolarWinds hackelése azonban olyannyira kínos volt az amerikai kormány számára, hogy néhány washingtoni törvényhozó valamilyen megtorlást követelt, míg Joe Biden elnök nehezen húzta meg a határvonalat, hogy milyen kibertevékenységek megengedettek írja az Independent.