Kevéssel is megelőzhető lett volna a brit koronavírus-halálesetek fele
Mindezt a brit kormány tudományos tanácsadó csoportjának korábbi tagja állítja, aki szerint ha egy héttel hamarabb rendelték volna el a lezárásokat, a halálesetek fele elkerülhető lett volna.
Mindezt a brit kormány tudományos tanácsadó csoportjának korábbi tagja állítja, aki szerint ha egy héttel hamarabb rendelték volna el a lezárásokat, a halálesetek fele elkerülhető lett volna.
Boris Johnson miniszterelnök, aki egyébként maga is intenzív osztályra került a vírusfertőzés miatt – március 23-án rendelte el az országszintű lezárásokat, ám Neil Ferguson epidemiológis szerint bár a britek megfelelő intézkedéseket tettek a koronavírus-járvány megfékezése érdekében, ezen intézkedések túl későn léptek életbe.
„A beavatkozások előtti időszakban a fertőzöttek száma három-négy naponta megduplázódott”, nyilatkozta a professzor, majd hozzátette:
„Amennyiben egy héttel korábban bevezették volna a kijárást korlátozó intézkedéseket, úgy a halálesetek végső száma legalább a felére csökkent volna.”
A szakember szerint a kormány által meghozott intézkedések mindegyike indokolt volt, ehhez kétség sem fér, egyedül azt sérelmezi, hogy azok bevezetésére túl későn került sor, ennek következtében pedig olyanok is életüket vesztették, akik még ma is köztünk lehetnének.
Ferguson professzor egy modellt is készített, melyben azt kutatta, milyen hatással lehet a járványkezelés a vírus terjedésére, és arra a következtetésre jutott, hogy az ellenőrizetlen hagyott terjedés akár százezrek halálát is okozhatta volna Nagy Britanniában. Számításai azonban végül pontatlannak bizonyultak, hiszen végül mindent figyelembe véve nagyjából 20 ezer halálesettel számolt.
Elmondása szerint mindez annak tudható be, hogy korábban elképzelni sem tudta, hogy az idősotthonokban élők ennyire alacsony szintű védelmet kapnak, így ma már nem lepi meg, hogy a megerősített halálesetek száma a 40 ezret is meghaladja.
Kapcsolódó hír: