Kétféle modellel kísérleteznek a francia strandok
A SARS-CoV-2, ismertebb nevén koronavírus pandémia következményei a turizmusra, és a szektorba tartozó különböző kisebb iparágakra nézve egyelőre megbecsülhetetlenek, velük együtt pedig számos, eddig ismeretlen változás következhet be.
Ilyen változás történik a francia strandok esetében is, ahol teljesen át kell gondolniuk a strandok működtetését az eddig ismertekhez képest. Mindannyian tisztában vagyunk vele – legalább tapasztalatok alapján –, hogy a strand nem feltétlenül az a hely, ahol a járvány kockázatcsökkentésének főszabályát, a társadalmi távolságtartást sikeresen be lehet tartani.
Ezzel kalkulálnak a Földközi-tengeri Grande-Motte fürdőhelyen is, ahol egy új ötletet vetettek fel a probléma megoldására, amit egyelőre statikus strandolásnak tudunk nevezni. Ez röviden azt jelenti, hogy a strandra előzetesen, online formában kell helyet foglalni. Így a szabad strandoknak, és a közel korlátlan jegyeket árusító strandoknak „befellegzett”, legalábbis egy időre.
A foglalás menete viszonylag egyszerű, egy helyi turisztikai iroda segítségével ingyenesen lehet helyet foglalni, ugyanakkor a helyek száma meglehetősen limitált. Pont annyi főt engednek be, amennyinél a kötelező távolságtartás (1.5-2 méter) megvalósítható, ami a La Motte fürdőhelyén 252 helyet jelent egy 2000 négyzetméteres szakaszon.
Napozni ugyan lehet majd, és maszkot sem kötelező hordani, viszont meglehetősen szigorú szabályok várnak a strandolókra: tilos enni és zenét hallgatni, tilos állatot bevinni, mobiltelefont sem lehet használni. Az embereknek van lehetősége elkerülni egymást, mert egy út vezet a tengerhez, míg egy másikon lehet kijönni onnan.
A másik modell – amit egyelőre a többség alkalmaz – az úgynevezett dinamikus modell, amelynek egyik alappillére, hogy tilos napozni, leülni vagy lefeküdni a strandon, a fürdőhelyet csakis úszásra, labdázásra és különböző mozgásra lehet használni. Ennek köszönhetően több embert tudnak beengedni a strandra, viszont hátránya, hogy csak kevesebb ideig tartózkodhatnak bent.
Eközben a légi közlekedés sem ugyanolyan, mint ahogy eddig megszoktunk, ami ezen a grafikonon látszik az egyik legjobban: