Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Két amerikai hadihajó hajózott be a Tajvani-szorosba

Egyre jobban kiéleződött a feszültség Tajvan körül, mióta Nancy Pelosi a szigetre látogatott. 

...svg content...Fotó: Hajó a délkelet-kínai Fucsien tartományban fekvõ Pingtan partjai elõtt 2022. augusztus 5-én. A szárazföldi Kínának Pingtan a legközelebbi pontja Tajvanhoz, amely a Tajvani-szoros túloldalán, innen 68 tengeri mérföld távolságra terül el. A Tajvant magáénak tekintõ Kína szuverenitása megsértésének tekinti Nancy Pelosi amerikai képviselõházi elnök augusztus 3-i tajvani látogatását, és válaszul több hadgyakorlatot kezdett a sziget körül, amelyek egy része benyúlik a tajvani vizekre is. MTI/AP
Ázsia
Author image

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

Az Egyesült Államok haditengerészetének két hadihajója behajózott a Tajvani-szorosba vasárnap. Ez az első alkalom, hogy itt megjelentek, mióta Nancy Pelosi Tajvanra utazott – írja a CNN. 

A USS Antietam és a USS Chancellorsville irányított rakétás cirkálók vasárnap „olyan vizeken haladtak át, ahol a nemzetközi joggal összhangban a nyílt tengeri hajózás és átrepülés szabadsága érvényesül” – áll az amerikai 7. flotta Japánban tartózkodó részlegének közleményében.

A közlemény szerint az átkelés „folyamatban van”, és „eddig nem történt beavatkozás külföldi katonai erők részéről”.

„Ezek a hajók (áthaladnak) egy olyan folyosón a szorosban, amely bármelyik parti állam felségvizein kívül esik. A hajók áthaladása a Tajvani-szoroson bizonyítja az Egyesült Államok elkötelezettségét a szabad és nyitott Indo-csendes-óceáni térség mellett. Az Egyesült Államok hadserege mindenhol repül, hajózik és tevékenykedik, ahol a nemzetközi jog megengedi” – áll a közleményben.

A szoros egy 180 kilométeres vízszakasz, amely Tajvan szigetét választja el a szárazföldi Kínától. A haditengerészet egy nemzetközi jogszabályi helyre hivatkozik, amely szerint egy ország felségvizet 12 tengeri mérföldre (22,2 kilométerre) terjednek ki egy ország partvonalától. Ráadásul az Egyesült Államok úgy érzi, hogy neki kell biztosítani a hajózási szabadságot, ezért rendszeresen átküldi a hajóit a szoroson.

Peking azonban nem volt boldog az újabb áthaladást látva: 

Az USA gyakori provokációi és magamutogatása teljes mértékben bizonyítja, hogy az USA a Tajvani-szoros békéjének és stabilitásának rombolója, és a Tajvani-szoros biztonsági kockázatainak okozója” – jelentette ki a kínai hadsereg szóvivője.  

Gyártósorra küldette Putyin Oroszország rendkívül félelmetes rakétáját

Az Oresnyik hiperszonikus ballisztikus rakéta Oroszország egyik félelmetes fegyvere, amit tömeggyártásra küldenek.