Készülhetnek a hallgatók, a felsőoktatás is drágult
Ha már minden más is drágul, úgy tűnik, a felsőoktatás sem maradhatott ki a körből: átlagosan 40-50 ezer forinttal több kiadásra készülhetnek a hallgatók.
Az Eduline számolt be arról, hogy több hazai felsőoktatási intézmény is úgy határozott, megemeli az önköltséges képzések árát: a gazdasági szakokra nagyon vastag pénztárcával érdemes csak készülni, noha a bölcsész-, a mérnöki, az informatikai és az orvosi képzések tandíja nem változott.
A gazdasági szakok önköltséges képzéseinek árában történt emelkedés azért is jelentős, mert 2022-ben több mint 28 ezren jelöltek meg valamilyen gazdasági képzést, s továbbra is az egyik legnépszerűbb a továbbtanulók körében.
Az egyik vidéki egyetem például 25 ezer forinttal emelte meg a gazdálkodási és menedzsment, a kereskedelem és marketing, valamint a pénzügy és számvitel szak tandíját, de olyan budapesti felsőoktatási intézmény is van, ahol 80 ezer forinttal (!) emelték a félév tandíját.
Komoly összegekkel a zsebben lehet kezdeni az egyetemet
Az emelések átlagban 40-50 ezer forintot jelentenek, mind Budapesten, mind pedig vidéken, ez pedig igen masszív, 300-350 ezer forintos pluszköltséget jelent a hallgatók számára egy hét féléves képzéssel számolva. A népszerű gazdálkodási és menedzsment szakot például a nagyobb fővárosi egyetemek a 2023-as felvételin 280 és 550 ezer forint közötti féléves díjjal hirdetik.
Vidéken sem sokkal jobb a helyzet: a tudományegyetemeken 225 és 350 ezer forint közötti összeget határoztak meg; míg a legkisebb főiskolákon és egyetemeken szintén akár 200 ezer forint körüli féléves tandíjat is elkérnek a hallgatóktól.
Annyi pozitívum azonban elmondható, hogy a bölcsész- és társadalomtudományi képzések árai aligha változnak, ahogyan az informatikai és mérnöki, illetve a félévente alapvetően is 1,35 millió forintos féléves díjú orvosi és fogorvosi képzések árai sem emelkedtek.