Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Elszállhat a kenyér és a péksütemények ára Magyarországon

Aggasztó jóslatot tett közzé Hollósi Dávid, a Takarékbank Agrárüzletág ügyvezető igazgatója a kenyér árával kapcsolatban.

...svg content...Fotó: Unsplash/Yeh Xintong
Belföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A koronavírus-járványt megelőzően is érzékelhető volt egy komoly inflációs folyamat Magyarországon, ami a pandémia kitörése óta kontrollálhatatlanná vált. Az a nagybevásárlás, ami 3 éve még 35 ezer forintból megvolt, most már alsó hangon 50-60 ezer forint.

Hollósi Dávid az InfoRádiónak adott interjújában pedig elmondta, hogy a lisztből készült termékek árában is meg lehet majd tapasztalni a drágulást. Az Infostart jóslata szerint ugyanis a malmok 40 százalékkal emelhetik a liszt átadási árát januárban.

Azt ugyan megjegyzik, hogy a szakértők ezt túlzónak tartják, de abban szinte biztos mindenki, hogy a lisztből készült termékek árában kétszámjegyű drágulást lehet tapasztalni 2022 elején. Hollósi Dávid pedig enne okait részletesen kifejtette.

Mint fogalmazott, az elmúlt 7-8 év csendje után drasztikus áremelkedési folyamat kezdődött a terméktőzsdén, köztük a búza és a kukorica árában is. Hollósi megfigyelése szerint korábban 40-50 ezer forint volt a tonnánkénti ár, ma már ez 90 ezer forint körül jár, szóval közel megduplázódott.

Hollós megjegyezte, hogy van a világpiacon egy felszippantó erő, ami miatt a magyar piacon alig lehet búzát vásárolni. Ennek az erőnek három összetevője van: energiaválság, szuperciklus és a koronavírus által előidézett gazdasági változások.

Ez a fajta jelentős drágulás pedig a liszt és a kenyér árában is meg fog nyilvánulni, Hollósi szerint ugyanis csak papíron van elegendő búza, az arra vonatkozó készleteket már lekötötték. Hozzátette: most már nagyon nehéz a szabad piacról vásárolni, így aki nem készletezett be, nehezen jut hozzá.

Hollósi jelezte, hogy az 50 százalékos lisztdrágulásból még nem lesz ekkora kényérár-növekedés, de szerinte egy 10-15 százalékos emelkedésre lehet számítani. Az ügyvezető igazgató szerint a problémát elsősorban egy precedens nélküli jelenség okozza:

„A modern élelmiszer-gazdaság még nem nézett szembe olyan helyzettel, hogy rövid idő alatt az ár minden komponense egyszerre emelkedjen ekkorát, az energia, a munka, a hozzáférés, az olajár, az anyagár”