Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Virológus mondta el, kell-e aggódni a gyorsan terjedő új koronavírus-variáns miatt

Aggodalomra semmi ok, mert nem okoz a korábbiaknál komolyabb megbetegedést, nincsenek jelentős új tünetek, és a vakcinákat is folyamatosan frissítik.

...svg content...Fotó: Unsplash
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ legfrissebb, február 5-11. közötti időszakot lefedő adatai szerint 59 200 fő fordult orvoshoz influenzaszerű és 293 200 fő akut légúti fertőzés tüneteivel. A fertőzések többségének háttérben az influenza mellett a koronavírus áll, egészen pontosan a hihetetlen sebességgel terjedő JN.1 nevű alvariánsa. Erről Kemenesi Gábor virológus a 24.hu-nak azt mondta: „A JN.1 mára olyannyira dominánssá vált, hogy aki mostanában fertőződik meg a Coviddal, majdnem biztos lehet benne, hogy ezzel a változattal van dolga”.

Ami a tüneteket illeti, a Covid továbbra is légúti vírus, s elsősorban légúti panaszokkal, szaglás- vagy ízlésvesztéssel, illetve hasmenéssel (főleg gyerekeknél) jár, de már olyan, eddig szokatlan tüneteket is társítanak hozzá, mint például a hányás, alvászavar és szorongás. Érdemes megjegyezni, hazánkban tavaly november közepén kezdték el kimutatni, decemberben pedig már kiszorította a „rokonait”, és dominánssá vált. Hogy mit érdemes tudni a JN.1-ről, a Pécsi Tudományegyetem docense, a Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Nemzeti Laboratóriumának kutatója árult el több dolgot. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

„A JN.1 a fertőzőképességét finomhangolta, olyan nagy ugrást tett, amit előtte korábban csak az omikronnál láttunk. Tényleg meglepően gyorsan vált dominánssá. Mindez azonban csak a tudomány számára érdekes, a laikusnak nincs oka aggodalomra: az elérhető adatokon már jól látszik, hogy nem okoz súlyosabb betegséget a korábbiaknál” – magyarázta. Azt illetően, hogy pontosan mi okozza a gyors terjedést, s bekerüljön-e az új oltóanyagokba, a szakértő azt mondta, a válaszok bonyolult vizsgálatok sorát igénylik, ugyanakkor hangsúlyozta:

A vakcinát bármikor, bármilyen SARS-CoV2 variánsoz hozzá tudják igazítani. Annak kapcsán pedig, hogy merre változhat még a vírus, mit várhatunk tőle a jövőben, Kemenesi Gábor úgy fogalmazott: ez az, ami annyira kiszámíthatatlan, hogy nem lehet rá válaszolni. Alapvetően ugyanaz fog folytatódni, mint eddig, az újabb és újabb variánsok mindig új mutációkat vesznek fel, amit a tudománynak le kell követnie. Ebben a tekintetben a SARS-CoV-2 egyre jobban hasonlít az influenzához: a légúti szezonban erőteljesebben terjed, és folyamatosan szükséges a vakcinák hangolása az aktuálisan domináns változatok ellen.

Korábban arról is beszámoltunk, hogy mivel mindössze néhány hónap alatt a koronavírus JN.1 mutációja lett világszerte a domináns változat, az Egyesült Államok járványügyi központja (CDC) úgy határozott: megvizsgálja, a Covid elleni emlékeztető védőoltások mennyire növelik a védettséget ellene. A vizsgálatot több mint 9 ezer ember bevonásával végezték el 2023. szeptember 21. és 2024. január 14. között, az eredményekről pedig ebben a cikkben írtunk bővebben.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.