Kemenesi Gábor: Jelenleg önkéntes a maszkviselés, de nem tilos
Kemenesi Gábor, a pécsi virológuscsapat tagja szombaton a Facebook oldalán osztotta meg gondolatait a maszkviselés fontosságáról.
A maszkviselés a vírus minden variációja ellen véd, ugyanis fizikai értelemben gátolja meg a vírus terjedését. Az összes mutáns ugyanazzal az aeroszollal vagy cseppfertőzéssel terjed, ezért a megfelelően viselt maszk megvéd a delta variáns ellen is.
„Jelenleg önkéntes a maszkviselés, de ez nem jelenti, hogy tilos lenne. Tengernyi tudományos adat van rá, hogy működnek, ráadásul jól működnek. Én a tudománynak hiszek, ezért viselem, mindenki mást is erre biztatok” – idézi Kemenesi Gábort a 444.hu.
A szakember felhívta a figyelmet az FFP2 és a KN95 maszkok viselésére a kilégzőszelepes maszkokkal szemben, ugyanis azokkal ugyanúgy terjeszthetjük a betegséget. A maszkviselés különösen fontos rossz szellőzésű, zárt térben és nagy tömegben.
„Az oltás kiválóan véd a súlyos megbetegedés ellen, ám hagy némi ablakot a vírus továbbadására, így oltottként is védjük a közösséget, egymást és részben magunkat is” – tette hozzá a virológus.
Kemenesi egy indiai tanulmányt idézett, miszerint, ha az embereknek csak a harminc százaléka visel maszkot, az már 10 százalékkal visszatartja a megbetegedést. Az idősebb korosztályban a maszkviselés hatására 35 százalékkal csökkenti a fertőzések számát.
A virológus egy ausztrál tanulmányra hivatkozva kijelentette, hogy ha jól és időben vezetik be a maszkviselést, az össztársadalmi szinten is visszafogja a járvány terjedését.