2024-ben megváltozhat a gyermekesek szabadságolása
A munka és a családi élet közötti összhang növelése miatt módosítanák a gyermekesek szabadságolására vonatkozó törvényt.
Három kereszténydemokrata képviselő, Nacsa Lőrinc, Simicskó István és Hollik István törvényjavaslatot nyújtott be a következő címmel: „A gyermek után járó pótszabadság biztosításának feltételeivel összefüggésben a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény módosításáról” – szúrta ki a 24.hu.
Az előterjesztés a következő lényegi paragrafusból állna: A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvénynek a 122. § (4a) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép: »(4a) A munkáltató a 118. § (1)-(2) szerinti pótszabadságot és a szülői szabadságot a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban adja ki, amelyre vonatkozó igényét a munkavállalónak legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie.«
A törvény szabadság kiadásáról szóló, módosítani kívánt része eddig úgy szólt, hogy „a munkáltató a szülői szabadságot a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban adja ki”.
Az idézett rész nem változna, így
- egy gyermek után továbbra is kettő,
- két gyermek után négy,
- több gyermek után hét nap pótszabadság jár majd.
- Illetve az sem változik, hogy a pótszabadság fogyatékos gyermekenként két nappal nő.
Mint kiderült, a KDNP képviselői január 1-jétől léptetnék hatályba a módosítást, amelynek lényege a munka és a családi élet közötti összhang növelése a gyermekes munkavállalók esetében. Indoklásuk szerint a gyermekek után járó pótszabadságot a munkáltató a munkavállaló által megjelölt időpontban köteles kiadni, de továbbra is érvényes a szabály, amely szerint a munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek, a működését közvetlenül, súlyosan érintő ok esetén a pótszabadság kiadását legfeljebb hatvan nappal elhalaszthatja, a megkezdett pótszabadságot megszakíthatja.