Innen tudhatjuk, a karácsonyi szorongás tüneteit tapasztaljuk-e magunkon
Miért alakul ki a karácsonyi szorongás? Tudunk tenni ellene? Szerencsére van megoldás, csak némi előre tervezést igényel, illetve azt, hogy tudatosítsuk: semmi nem éri meg a túlhajszoltságot.
A téli depressziótól és rosszkedvtől érdemes elkülöníteni a karácsonyi stressz és szorongás fogalmait is, melyek szintén súlyosbíthatják előbbieket, de önállóan is létező jelenségek, és általában inkább a karácsony előtti időszakot jellemzik, köszönhetően egyebek mellett a felszaporodott teendőknek és a túlhajszoltságnak. De a novemberi-decemberi hajrá okozta feszültség testi tüneteket is kiválthat (szívdobogásérzés, fejfájás, izomfeszülés, szédülés, állandósuló fáradtság, mellkasi és gyomortáji fájdalom, emésztőrendszeri problémák, alvászavar, ingerlékenység, gyakoribb fertőző betegségek).
A stressz és a szorongás súlyosbodása és állandósulása esetén fontos lehet szakember segítségét kérni, előbbiek megelőzéséért azonban lehet tenni némiképp az ünnepek előtti szokások, teendők és elvárások rendszerének átkeretezésével is. Fontos, hogy tudatosítsuk, nem létezik tökéletes karácsony, és nincs is rá semmi szükség. Ha félretesszük a társadalmi elvárások és a reklámok, filmek által sugallt idill összetevőit, lehetőségünk nyílik saját ünnep kialakítására, melyben a saját örömök, rituálék kapnak helyet, legyen az bármi. Emlékezzünk: a kevesebb több!
Csak a legfontosabb teendők kapjanak helyet a listánkon, minden mást felejtsünk el. A lényeg, hogy amikor összegyűlik a család, jól teljen az együtt töltött idő: akár egy finom vacsorával, társasjátékozással vagy kirándulással. A drága és különleges ajándékok helyett inkább készítsünk saját kezűleg valamit, vagy ajándékozzunk élményt, amiben akár mi is részt vehetünk. Sokat segíthet még az előre tervezés és a feladatmegosztás, hiszen így nem kell attól tartani, hogy elfelejtünk valamit, illetve kevesebb teher marad a vállunkon.
A teendők összeírása után pedig készíthetünk időbeosztást, amibe érdemes néhány hézagot is betervezni, hogy egy esetleges csúszás se okozzon szorongást. Ahhoz pedig, hogy a kiadások jelentette stressz is szűnjön, az előzetes költségvetés felvázolása hasznos lehet, körülbelüli, tól-ig limitet meghatározva az egyes tételekhez. A tömeg elkerülésére pedig tökéletes megoldás az ajándékok online rendelése, főleg úgy, hogy gyakran így még spórolhatunk is (egyrészt időt, másrészt pénzt, ha a neten olcsóbb az adott termék, vagy ha nagyobb kedvezményt adnak több termék vásárlásakor).
Mindemellett fektessünk hangsúlyt rá, hogy ebben az időszakban se feledkezzünk el a test igényeiről, így a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásról, a kiegyensúlyozott táplálkozásról, a mozgásról, az énidőről. A téli időszakban érdemes lehet multivitamint, D-vitamint, B-vitamin-komplexet, magnéziumot is szedni táplálékkiegészítőként. Ha meg tudjuk oldani, érdemes hagyni pár szabadnapot a karácsony előtti időszakra is, illetve lényeges, hogy az ünnep napjait se szervezzük túl. Fókuszáljunk a kikapcsolódásra, a családdal eltöltött minőségi időre – írja a Femina.
A karácsony mellett a munkahelyünkön is tapasztalhatunk ilyenkor megnövekedett stresszt az év végi hajtás miatt. De ez természetesen igaz lehet az év bármely más időszakára. Szerencsére a munkahelyi stressz ellen is tehetünk, erről itt írtunk bővebben. Mindemellett korábban arról is beszámoltunk, hogy van egy játék, ami idén is tarol a karácsonyi ajándékok piacán. Népszerűsége töretlen, sőt: gyermekek és felnőttek egyaránt imádják.