Karácsony szerint közeleg a totális válság, és Magyarországon nem a háború okozta a bajt
Karácsony Gergely szerint totális válság közeleg, miközben arról beszél, hogy Magyarországon nem a háború okozta a bajt, annak gyökerei korábbra nyúlnak vissza, amiben a Fidesz vezetését látja felelősnek.
Magyarország is egyre nehezebb helyzetben van, az árak pedig egyre csak növekednek, miközben sokan aggódnak. Egyrészt aggódnak az élelmiszerek-árak látható elszabadulása miatt, másrészt azért, vajon ki tudják-e fizetni a rezsit az új árakkal, ha átlépik a határt.
A baloldal a jobboldalt tartja hibásnak a kialakult helyzetben, Gyurcsány Ferenc legutóbb is éles kritikával illette a kormányt. Egy nappal ezelőtt látott napvilágot a hír, miszerint a Barátság vezetéken keresztül nem érkezik kőolaj, ami súlyos problémát jelent.
Ez már a múlté, a Mol nagyon gyorsan megoldotta a problémát, és az illetékesek újraindították a szállításokat. Időközben Karácsony szintén megszólalt, aki egy közelgő totális válságról beszél, és arról, hogy szerinte miben hibázott a Fidesz, miközben hozzáteszi, Magyarországon nem a háború okozta a bajt.
„Magyarország válságban van és ezt érzik a budapestiek is. A Medián friss közvélemény-kutatása szerint minden második budapesti arra számít, hogy a következő időszakban kevesebbet engedhet majd meg magának, minden harmadik fővárosi polgár attól is fél, hogy nem fogja tudni befizetni a számláit.” – emelte ki a posztjában Budapest főpolgármestere a Facebook oldalán.
„A budapestiek harmada úgy kalkulál, hogy az új szabályozás következtében magasabb rezsit kell majd fizetnie, az itt élők többsége úgy tartja, a kormány rosszul kezeli a válságot. Még a fővárosi fideszesek 22 százaléka is elégtelenre vagy éppen elégségesre értékelte a kormány teljesítményét. Ebben az elégedetlenségben alighanem benne van a becsapottság és a cserbenhagyás érzése, hiszen nem erről volt szó, mindannak az ellenkezőjét ígérte a 12 éve hatalmon lévő Fidesz, mint amit most tesz.”
„A bajokat aligha lehet propagandával elfedni, bár látom, azért megpróbálják temérdek közpénzből leplezni a közelgő totális válságot. De a tény attól még tény marad: a megélhetési válság, az energiaválság és a klímaválság egymásra épülő hatásait a háború jelentősen súlyosbította, de Magyarországon nem a háború okozta a bajt.”
„Már korábban elszabadult az infláció, az elmúlt tíz évben Magyarország Oroszországtól való függése tovább nőtt, ez a tény az energiaválság kezelését a háborús helyzetben tovább nehezíti. Ezen elhibázott stratégia és a rossz szerkezetű rezsipolitika okán elmaradtak azok a zöld- és fenntarthatósági beruházások, amelyek hiányában Magyarországnak most a klímaválsággal is nehezebb megküzdenie.”
„Ebben a válsághelyzetben Budapestnek a cserbenhagyás helyett a szolidaritást, a jövőt felélő politika helyett a jövőféltő politikát kell választani. A kormány az elmúlt években rengeteg pénzt és jogkört is elvett a várostól. De ez sem akadályozhat meg bennünket abban, hogy lehetőségeinkhez mérten segítséget adjunk a válság rászorultjainak, mert Budapest szolidáris város.”
„Az energia- és klímaválságra pedig az energiahatékonyság lépéseivel, zöld és fenntartható megoldásokkal kell válaszolnunk, meg kell védenünk a fáinkat, meg kell teremtenünk a városi közszolgáltatások energiafüggetlenségét és továbbfejlesztenünk a közösségi közlekedést.”