Hetekkel a dél-afrikai felfedezése előtt már Kanadában lehetett az omikron
A Dalhouise Egyetem kutatói által közzétett tanulmány alátámasztja, hogy már jóval korábban elkezdhetett terjedni az omikron, mint ahogy beazonosították.
A kutatók ugyanis felfedezték, hogy több héttel azelőtt, hogy a dél-afrikai tudósok bejelentették a variáns felfedezését, már jelen volt az omikron a szennyvízmintákban a kelet-kanadai Nova Scotia tartományban – írja a National Post.
Nova Scotiában hivatalosan az első omikronos esetet december 13-án azonosították, míg a dél-afrikai kutatók november 24-én hozták nyilvánosságra, hogy új variánst fedeztek fel. Ezzel szemben a szennyvízvizsgálatok kimutatták, hogy már november közepén is jelen volt a vírustörzs a tartományban.
A kanadai kutatók egyébként a szennyvízvizsgálatok alapján szokták megállapítani, hogy egy adott variáns mennyi idő alatt válhat dominánssá az adott térségben. Ehhez az alfa (brit) esetében néhány hónap kellett, a delta esetében másfél hónap, az omikron esetében pedig két hét.
Ez utóbbi adat pedig jól mutatja, hogy mennyire szélsebesen terjed az omikron a korábbi variánsokhoz képest is – ellenben mindenképpen jó hírként kezelendő, hogy látszólag enyhébb megbetegedést okoz.
A brit adatok mutatták, hogy viszonylag gyorsan rekordmennyiségű fertőzöttet eredményezett az új variáns, azonban a járványhullám gyorsan el is ért a csúcsára. Az elmúlt hetek robbanása után a brit számok csökkenőben vannak, mely mutatja a járvány lassulását.