A világ egyik legszegényebb országában már éhínséggel számolnak az orosz-ukrán háború miatt
Az elmúlt hetek során több nemzetközi szervezet is figyelmeztetett, hogy az Ukrajna elleni invázió miatt több helyen is összeomolhat az élelmiszerellátás.
Ez Szudán esetében különösen súlyos, amely már átélt az évtizedeken át tartó polgárháborúi miatt elképzelhetetlen éhínségeket. Jól mutatja a korábbi szudáni válságokat, hogy az ikonikus kép, amelyen egy keselyű egy csontsovány kisgyermeket figyel, Szudánban készült az egyik polgárháború idején.
Szudán jelenleg a búzaimportjainak 86-87 százalékát Oroszországból és Ukrajnából szerzi, ezért különösen sebezhetővé váltak – fogalmazott David Wright, a Save The Children segélyszervezet vezetője, amelyet az AFP idézett.
Szudánban ráadásul ismételten meglehetősen instabil a belpolitikai helyzet, októberben ugyanis Abdel Fattah Al-Burhan vezetésével katonai puccs történt, mely miatt a nyugati országok jelentősen csökkentették a segélyeket.
A bizonytalan helyzet miatt pedig a helyi valuta összeomlott, az élelmiszer, az üzemanyag és az áram árai pedig az egekbe szöktek. Szudánban ez azért is jelentős, mert Omar Al-Basírt, a Szudánt 30 évig vasmarokkal uraló, nemzetközi körözés alatt álló diktátorát, a nép akkora zavarta el, amikor a kenyér ára megemelkedett.
Az ENSZ már decemberben azt becsülte, hogy 14 millió embernek lehet szüksége humanitárius segélyre 2022-ben, azonban ez a szám akár a 20 milliót is elérheti, a szudáni lakosság csaknem felét.
David Wright arra is figyelmeztet, hogy a családok meglehetősen negatív taktikákhoz is nyúlhatnak a helyzet miatt, például kivehetik iskolából a gyermekeiket, valamint eladhatják feleségnek a 18 év alatti kislányokat.
Szudánban ráadásul 3.3 millió ember él „belső menekültként”, elsősorban a folyamatosan kiújuló darfuri etnikai konfliktus miatt, valamint 1 millió menekült tartózkodik az ország területén, elsősorban Dél-Szudánból, Etiópiából és Eritreából, ahol szintén konfliktusok dúlnak – az ő helyzetük pedig még nehezebb.
A Voice of America beszámolója szerint pedig az egy fokkal jobb társadalmi és gazdasági helyzetben lévő Kamerunban is már erősen érzik a háború hatását, a nyugat-afrikai ország ugyanis a búzájának 60 százalékát Oroszországból és Ukrajnából importálta.
Egy helyi kenyérárus szerint az árak is az egekbe szöktek: eddig egy félmázsás zsáknyi búzáért 35 dollár körüli összeget fizetett, amely most 50-60 dollárra nőtt. A helyzet hatására pedig Kamerun 26 millió lakosából 13 millió nem fér hozzá megfelelő módon kenyérhez.
A kameruni kormány már arra kérte a helyieket, hogy ameddig a búzaválságot meg nem oldják, próbálják valamivel helyettesíteni azt. A kormány azt is egyértelművé tette, hogy a jelenlegi problémás helyzetért az orosz-ukrán háború tehető felelőssé.