Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,47 Ft
Euró
394,36 Ft
Font
459,48 Ft
Bitcoin
64,551 $

Kábítószer-kereskedelemmel vádolják a latin-amerikai elnököt

Kulcsfontosságú tárgyalás vette kezdetét a hétfő nap folyamán New Yorkban, amelyben a latin-amerikai Honduras legnagyobb tisztviselői, köztük Juan Orlando Hernandez elnök is érintettek.

Panamaváros, 2020. június 17. 2019. június 30-án Panamavárosban készített kép Juan Orlando Hernandez hondurasi elnökrõl és feleségérõl, Ana Garcia Cariasról. A hondurasi elnöki hivatal 2020. június 125-én közölte, hogy Hernandez államfõnek és feleségének is pozitív lett a koronavírus-tesztje. MTI/EPA/EFE/Rodrigo Sura
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

A történet az 50 éves Geovanny Fuentes Ramirez tavalyi letartóztatásával kezdődött, a hondurasi férfi ugyanis kokaint próbált kicsempészni Miamiból, ám lebukott. Végül eljárásba fogták, de nem találták bűnösnek kábítószer-csempészés és fegyverbirtoklás vádjában.

A Funetes Ramirez ügyével kapcsolatos vádiratban azonban gyakran megtalálhatók voltak utalások egy nagyon ismert névre, bizonyos Juan Orlando Hernandezre, Honduras elnökére. A neve megtalálható volt Tony Hernandez, az elnök testvérének vádiratában is, akit még 2019 októberében találtak bűnösnek kábítószer-kereskedelem és ezzel összefüggő fegyverbirtoklás vádjában. Soron kívül Mezőgazdasági gépbe szorult egy világháborús gránát Borsod megyében

Akkor az amerikai ügyészek állították, Hernandez több millió dollárnyi kenőpénzt fogadott el a kábítószer-csempészektől, ám az elnök ezen vádakat hevesen tagadta – írja az Al Jazeera. Akkor azzal védekezett, hogy éppen gyilkosok vádolják őt korrupcióval, aminek semmi alapja nincs.

Fuentes Ramirez vádiratából viszont az derült ki az amerikai ügyészek számára, hogy Hernandez a hondurasi katonaságot és rendvédelmi szerveket biztosította a kábítószer-kereskedők védelme érdekében. Az USA számára ez azért kínos, mert Obama és Trump kormányának is egyik legfőbb latin-amerikai szövetségese volt a hondurasi elnök.

Mint az Al Jazeera is megjegyzi, nem csak a diplomáciai kapcsolatok terén okozhat bonyodalmat Hernandez büntetőeljárása, hanem Biden egyik fő projektjében is, amelynek keretében négy milliárd dollárt fektetne Közép-Amerikába a menekültválság kezelése céljából.

A február folyamán demokrata szenátorok még egy jogszabályjavaslatot is előterjesztettek, melynek keretében szankciókat vetnének ki Hernandezre és Hondurasra, többek között a pénzügyi támogatás csökkentése és a lőszereladása korlátozása formájában.

Hernandez ellen már szinte hivatalba lépése óta folyamatosak az ehhez hasonló vádak, amerikai ügyészek már 2013-ban is eljárást indítottak ellene kábítószer-kereskedelem és pénzmosás megalapozott gyanúja miatt, amelyeket egyébként szintén tagadott akkor.

Blinken: az USA nem vett részt az Irán elleni támadásokban, és nem támogatja a rafahi műveletet

Az amerikai külügyminiszter újságírói kérdésre leszögezte, az Egyesült Államok nem vett részt az Irán elleni izraeli támadásban, és Izrael rafahi hadműveletét sem támogatja.