Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,52 Ft
Euró
389,10 Ft
Font
454,62 Ft
Bitcoin
59,341 $

Jogos tulajdonosához kerül a nácik által elkobzott Klimt-mestermű

Franciaország visszaadja jogos tulajdonosainak a nácik által elkobzott, az ország nemzeti gyűjteményében szereplő egyetlen Klimt-festményt.

Fotó: Gustav Klimt/Wikimedia
Külföld

Kornis Vivien

Szerkesztő
TÉMÁK

Roselyne Bachelot, Franciaország kultúráért felelős minisztere hétfőn jelentette be, hogy visszaadják az ország nemzeti kollekciójának tulajdonában lévő egyetlen Gustav Klimt festményt a jogos tulajdonosnak. A kép eredetileg egy zsidó nő, Nora Stiasny tulajdonában állt, de a nácik a műalkotást 1938-ban elkobozták.

Bachelot szerint a Rózsabokrok a fák alatt (Rosebushes Under the Tress) elnevezésű mestermű visszaszolgáltatása Franciaország nehéz, de szükséges döntése és az igazságszolgáltatás beteljesítése. Soron kívül Némi csapadékra van kilátás pénteken, de akár 27 fok is lehet napközben

A párizsi Musée d’Orsay kollekciójában szereplő festmény nem tartozik a fosztogatás során megszerzett műalkotások közé, amelyek a II. Világháború végével visszakerültek Németországból Franciaországba. Azok a műkincsek, melyek a kollekcióba tartoznak, nem részei teljes mértékben a francia nemzeti gyűjteménynek, és az 1980-ban megvásárolt Klimt-festmény jogilag az ország elidegeníthetetlen tulajdonának számít.

Ez azt jelenti, hogy a francia országgyűlésnek jóvá kell hagynia a műalkotás visszaszolgáltatását, erre a miniszter szerint hamarosan sor kerül – írja a New York Times. Alfred Noll, a Stiasny örökeseit képviselő ügyvéd elmondta, hogy a család elégedett és hálás a döntéssel kapcsolatban. 

Stiasny 1989-ben született Bécsben, a festményt nagybátyja hagyta rá 1911-ben. Miután a nácik Ausztriát a Harmadik Birodalomhoz csatolták, arra kényszerítették a nőt, hogy gyakorlatilag semmiért cserébe adja el a festményt. Stiasny-t később 1942-be deportálták, ahol férjével és fiával együtt életét vesztette.

A mestermű 1960-ig egy náci szimpatizáns birtokában volt, aki 1938-ban vásárolta meg a festményt. Franciaország 1980-ban vette meg a képet egy galériától a Musée d’Orsay modern művészeti kollekciójába. Hétfőn a hatóságok kiemelték, hogy a festmény beszerzésekor nyomoztak az eredete után, de akkor nem állapítottak meg arra utaló bizonyítékot, hogy a kép kényszerítés alatt került eladásra.

A francia és osztrák kutatók és történészek csak az elmúlt néhány évben tudták lenyomozni a festmény útját az eredeti birtokostól a Musée d’Orsay kollekciójáig, ami a miniszter elmondása szerint különösen nehéz volt az elpusztított bizonyítékok miatt. Laurence des Cars, a párizsi múzeum igazgatója elmondta, hogy az osztrák nagykövet először 2018 júliusában tájékoztatta arról a francia hatóságokat, hogy a napvilágra került információk szerint náci kényszerítés alatt vesztette el a tulajdonos a festményt.

Agyonverte feleségét a volt kazahsztáni gazdasági miniszter, a gyilkosságról felvétel is készült

A férfi az egyik rokonának a tulajdonában lévő étterembe vitte feleségét, ahol a hajánál fogva rángatta, brutális módon ütlegelte és rugdosta, melynek következtében a nő a helyszínen életét vesztette.