Megindult a jogállamisági eljárás Magyarország ellen
Ahogy az várható volt, az Európai Bizottság megindította Magyarország ellen a jogállamisági eljárást, azonban Lengyelország nem érintett.
Margaritisz Szhínasz alelnök jelentette be, hogy az Európai Bizottság biztosi kollégiuma, vagyis valamennyi biztos elfogadta a feltételt, hogy Magyarország ellen meginduljon a jogállamisági eljárás, amelyről a mai napon a kormányt is értesíteni fogják – írja a HVG.
Az uniós vezetők egy háttérbeszélgetésen azt mondták egy újságírónak, hogy a legproblémásabb területek a közbeszerzések, az európai költségvetések végrehajtása, az auditok, a monitoring, az elszámolási eljárás, a transzparencia, a csalások megelőzése, és a korrupció.
Kiemelték, hogy ezek a gondok már több mint tíz éve felmerültek Magyarországgal kapcsolatban, és a kormány nem tudott megnyugtató válaszokat adni, az Európai Bizottság most már tud lépni, ugyanis rendelkeznek a megfelelő eszközökkel.
Az eljárás ideje 5-9 hónap, amelynek végén a tagállamok tanácsa szentesíti az Európai Bizottság javaslatát, de igazán nagy beleszólása nincs, ugyanis csak minősített többséggel térhetnek el az Európai Bizottság előterjesztéséről.
A magyar kormány fel volt készülve az eljárásra, a miniszterelnök minden alkalommal úgy nyilatkozott, hogy szilárd érvekkel állnak szemben az Európai Unióval, amelyeket ő is, a kormány is meg fog védeni, Varga Judit igazságügyi miniszterrel az első sorban.
Többször kiemelték, hogy a jogállamiság nem egy megfoghatatlan és meghatározás nélküli fogalom, még az Európai Unió alapokiratában nincs benne pontos definíció, azoknak a kritériumoknak, amelyeket meghatároznak, például szabad választások, Magyarország megfelel.
A Bizottság ítéletében az szerepel, hogy a jogállamiság fogalmi elemeinek tekinthető elvek „a tagállamok által saját jogrendjükben is elismert és alkalmazott közös értékekből erednek, továbbá a »jogállamiság« olyan fogalmából következnek, amelyben a tagállamok osztoznak és amelyet a saját alkotmányos hagyományaikból eredő közös értékként fogadnak el.”
A eljárás során pedig bizonyítani kell, hogy „tényleges kapcsolat álljon fenn a jogállamiság elveinek megsértése és az uniós költségvetéssel való hatékony és eredményes pénzgazdálkodás vagy az Unió pénzügyi érdekeinek érintettsége, illetve annak komoly kockázata között”.
Amióta kirobbant az orosz-ukrán háború, Lengyelország teljes mellszélességgel az oroszokkal szemben helyezkedett el. Korábban Lengyelország is érintett volt a jogállamisági eljárásban, azonban az Európai Unió úgy döntött, hogy ellenük mégsem indítja meg.