Joe Biden fontolóra venne egy találkozót Kim Dzsongunnal
Egy nemzetbiztonsági tanácsadó úgy véli, a vezetők személyes találkozójának lehetősége igazán csekély, ebben pedig több tényező is szerepet játszik.
Az amerikai elnök a dél-koreai elnöknél, Jun Szuk Jolnél tett látogatása után arról nyilatkozott, miszerint fontolóra venné a tárgyalások lehetőségét Kim Dzsongunnal, amennyiben az észak-koreai vezető „őszintén és komolyan gondolja” azt.
Az amerikai hírszerzés szerint a koronavírus-járvány elleni küzdelem mellett egy interkontinentális ballisztikus rakéta indítására vagy atomfegyver-tesztre készülhetnek Észak-Koreában, amely egybeeshet Biden térségbeli látogatásával.
Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó szerint a találkozó esélyei továbbra is csekélyek, egyrészt amiatt, hogy Biden „magasra tette a lécet” szombaton, másrészt azért, mert az amerikai elnök beiktatása óta Phenjan nem jelezte, hogy hajlandó volna megbeszélést kezdeményezni a kormánnyal.
A dél-koreai és amerikai elnök szombaton megállapodásra jutottak abban, hogy tárgyalásokat folytassanak a közös hadgyakorlatok kiterjesztéséről, amelyek célja, hogy elhárítsák az Észak-Korea által jelentett fenyegetéseket.
Észak-Korea azonban évek óta „az invázió és a nukleáris háború bevezetésének” nevezi a közös hadgyakorlatokat, amelyek visszaszorítása érdekében korábban igyekezett kitartani a megbeszélések lehetősége mellett.
Jun Szuk Jol megegyezésre jutott Bidennel abban, hogy „időben és összehangoltan vetik be az Egyesült Államok katonai stratégiai eszközeit”, emellett „új vagy további lépéseket határoznak meg az elrettentés megerősítésére” – jelentette a Bloomberg.
Majd az amerikai elnök közölte, miszerint az Egyesült Államok segíteni fog védelmet nyújtani Dél-Koreának „az amerikai védelmi képességek teljes skáláját felhasználva, beleértve a nukleáris, a hagyományos és a rakétavédelmi képességeket”.