Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Joe Biden első amerikai elnökként ismerheti el az örmény népirtást

Belső források állítása szerint Joe Biden amerikai elnök közölte Recep Tayyip Erdogan török elnökkel, hogy el fogja ismerni népirtásként az örmények 1915-től kezdődő lemészárlását.

...svg content...Recep Tayyip Erdogan török elnök részt vesz az amerikai kezdeményezésû, videokapcsolaton keresztül zajló nemzetközi klímavédelmi csúcstalálkozón Ankarában 2021. április 22-én. MTI/AP/Török elnökség sajtóosztálya/Mustafa Kamaci
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A két NATO-szövetséges állam között eddig sem volt felhőtlen a viszony, ám ez tovább romolhat a közeljövőben. Törökországban ugyanis továbbra is tabutémának számít, hogy az Oszmán Birodalom végnapjaiban legalább 1.5 millió örményt mészároltak le a török erők, kifejezetten etnikai alapon.

Habár a Holokausztig az volt a modern történelem legsúlyosabb népirtása, Törökország és főbb szövetségesei a mai napig nem ismerték el, hogy genocídium történt. Mindenki, aki ezt pedzegette, diplomáciai támadásokra számíthatott, országon belül pedig akár börtönnel is sújthatták, aki erről írt. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

Joe Biden viszont változtatni készül ezen a gyakorlaton és közölte Erdogannal, hogy el fogja ismerni népirtásként az 1915-ben kezdődött mészárlást – írja belső forrásokra támaszkodva a Reuters. A két vezető között tartott telefonbeszélgetés időpontja is szimbolikus, ugyanis pont az Örmény Megemlékezés napjára esett.

A Reuters vélekedése szerint a sokat várt telefonhívás is bír egyfajta szimbolikával, ugyanis Biden bő három hónappal hivatalba lépését követően beszélt először Erdogannal. A hírügynökség vélekedése szerint ez üzenet értékű Ankarának, amely remek kapcsolatot ápolt Donald Trump alatt Washingtonnal.

Az elmúlt idők során azonban sokat romlott a két ország kapcsolata, több ügy mentén is voltak nézeteltéréseik. Az USA sérelmezte például, hogy Törökország az oroszoktól vásárolt védelmi rendszereket, vitásnak bizonyul a törökök szíriai részvétele is, nem is beszélve az emberi jogi és demokratikus aggályokról.

A két vezető hivatala által kiadott közlemény azonban nem tesz említést az örmény genocídium témájáról, mindössze annyit mondtak, hogy a vezetők megállapodták a két ország közötti viszony stratégiai pontjaiban, valamint az együttműködés fontosságában.