Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Jemenben minden ötödik percben meghal egy gyermek az egészségügyi ellátás hiánya miatt

A jemeni népegészségügyi minisztérium szóvivője szerint a háború sújtotta országban minden ötödik percben legalább egy gyermek meghal, az egészségügyi létesítmények közel fele pedig egyáltalán nem üzemel.

...svg content...Fotó: Flickr/Gerry & Bonni
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Najeeb al-Qubati hétfőn beszámolt a jemeni nemzetnek a szaúdi agresszió és blokád által tönkretett egészségügyi ellátórendszer nehézségeiről. Elmondta, hogy a folyamatban lévő szaúdi vezetésű katonai hadjárat 527 kórház teljes megsemmisülését vagy részleges megrongálódását eredményezte.

Elmondása szerint évente több mint 8000 nő hal meg Jemenben, és több mint 2,6 millió gyermek szenved alultápláltságtól. Megjegyezte, hogy 1,5 millió ember küzd krónikus betegségekkel, akik közül 32 ezernek külföldre kell utaznia, hogy kezelésben részesüljön. Ezenkívül 5000 vesebetegségben szenvedő betegnek van szüksége veseátültetésre, és a szanaai repülőtér bezárása az ő életüket fenyegeti. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Qubati elmondta továbbá, hogy több mint 3000 jemeni gyermek születik veleszületett szívproblémákkal, akik szintén külföldi kezelésre szorulnak. A magas rangú jemeni egészségügyi tisztviselő rámutatott, hogy 500 betegnek van szüksége májátültetésre, további 2000 betegnek pedig szaruhártya-átültetésre.

Mindez annak ellenére van így, hogy az ENSZ ígéretet tett arra, hogy humanitárius orvosi légi hidat nyit a jemeni civilek számára, akik olyan betegségekben szenvednek, amelyeket Jemenben nem lehet kezelni, de konkrét intézkedés még mindig nem történt – emelte ki Qubati.

A továbbiakban elmondta, hogy a jemeni Nemzeti Rákközpont több mint 72 ezer onkológiai beteget regisztrált, hangsúlyozva, hogy a központnak nincs modern gyógyszere és orvosi felszerelése ahhoz, hogy a szükséges kezelést nyújtsa a betegeknek. A jemeni egészségügyi minisztérium szóvivője elmondta, hogy a szaúdiak vezette blokád miatt 120 féle gyógyszer hiányzik a krónikus betegségekben szenvedő betegek számára.

Az ostrom akut hiányt okozott az onkológiai betegek számára szükséges gyógyszerekből, megakadályozta újabb gyógyszerszállítmányok érkezését, és ennek következtében felnyomta azok árait a piacon – jegyezte meg Qubati.

A jemeni Legfelsőbb Politikai Tanács egyik vezető tagja külön hangsúlyozta, hogy a jemeni háború befejezését célzó ománi közvetítés a szaúdi vezetésű koalíció komolyságától függ.

„Nagyra értékeljük Omán béketörekvéseit, amelyek sikere az agresszor államokon és komolyságukon múlik, hogy életképes megállapodásra jussanak és kárpótolják a jemeni nemzetet az elszenvedett veszteségekért”

– tweetelte Mohammad Ali al-Houthi.

Június 7-én a népszerű Ansarullah mozgalom vezetője találkozott Omán hivatalos küldöttségével. A jemeni fővárosban, Szanaában tartott találkozón Abdul-Malik al-Húdi humanitárius kérdéseket és más, aggodalomra okot adó területeket vitatott meg az ománi küldöttekkel – adta hírül az al-Masirah televíziós hálózat.

Az Ansarullah-vezér egyben köszönetét fejezte ki Omán uralkodójának, Haitham bin Tariq Al Said szultánnak a Jemennel kapcsolatos bölcs állásfoglalásaiért. Hétfőn Mahdi al-Maszhat, a jemeni Legfelsőbb Politikai Tanács elnöke találkozott az ománi küldöttség tagjaival, és köszönetet mondott az ománi szultánságnak a jemeni nép szaúdi háború és ostrom következtében kialakult szenvedéseinek enyhítésére tett erőfeszítéseiért.

Szaúd-Arábia az Egyesült Államok és regionális szövetségesei támogatásával 2015 márciusában pusztító háborút indított Jemen ellen azzal a céllal, hogy Abd Rabbuh Mansur Hadi volt jemeni elnök kormányát visszahozza a hatalomba, és szétzúzza a népszerű Ansarullah mozgalmat. A jemeni fegyveres erők és a szövetséges népi bizottságok azonban egyre erősebbé váltak a szaúdiak vezette megszállókkal szemben, és Rijádot és szövetségeseit pedig az országon belülre szorították.

A szaúdi háború több százezer jemeni halottat követelt, és több millió embert kényszerített lakóhelye elhagyására. A háború tönkretette Jemen infrastruktúráját is, továbbá éhínséget és fertőző betegségeket terjesztett az arab országban – írja a Press TV.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.