Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Öt ország táplálja fegyvereladásokkal napjaink egyik legsúlyosabb polgárháborúját

Öt ország táplálja fegyvereladásokkal napjaink egyik legsúlyosabb polgárháborúját

Öt ország táplálja fegyvereladásokkal napjaink egyik legsúlyosabb polgárháborúját
Por és füst száll a magasba egy szaúdi légicsapást követõen Szanaában 2021. június 10-én. A szunnita többségû Jemenben 2014 augusztusa óta dúl polgárháború az Irán támogatását élvezõ síita húszik, valamint a Szaúd-Arábia és más arab országok által támogatott jemeni elnökhöz hû erõk között. MTI/EPA/Jajha Arhab

Az ENSZ egy frissen nyilvánosságra hozott jelentésében öt olyan országot nevezett meg, amely a fegyverek eladásán keresztül táplálja a borzalmas humanitárius katasztrófát előidéző jemeni polgárháborút.

A jemeni polgárháború még közel-keleti viszonylatban is egy kiemelten brutális civil konfliktusnak tekinthető, amely gyakorlatilag Szaúd-Arábia és Irán proxiháborújává vált a két harcoló félből kiindulva. Egyik oldalon a szaúdi támogatású kormányerők, másikon az iráni támogatású huszik.

Ezt a polgárháborút pedig több tényező is táplálja, köztük nyugati hatalmak is, amelyek fegyvereladásokon keresztül érik el, hogy ne tudjon véget érni a konfliktus. Az ENSZ öt ilyen országot nevezett meg: Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Szaúd-Arábia, Irán és Kanada – írja a The Globe and Mail.

A szervezet megállapítása szerint a fegyverexportőr országok egyáltalán nincsenek tekintettel arra, hogy közvetlenül mekkora szenvedést okoznak a jemeniek számára a polgárháború táplálásával. Kamel Jendoubi megfogalmazása szerint:

„Kiindulva a háború horrorisztikus áldozataiból, amit a jemeni emberek nap mint nap elszenvednek, semmi megalapozottsága nincs annak, hogy harmadik államok továbbra is ellátják a konfliktusban résztvevő feleket a háború eszközeivel”

A harc egyik oldalán résztvevő Szaúd-Arábia például Kanada és az Egyesült Államok legnagyobb exportpiaca, csak Kanada 1.3 milliárd dollár értékben szállított katonai felszereléseket Rijádnak, elsősorban gépfegyverrel vagy ágyúval felszerelt páncélozott autókat.

A jemeni polgárháború a jelenlegi becslések szerint legalább 233 ezer ember halálát okozta 2014 óta, 131 ezer közülük közvetett haláleset volt. Nagyon sokan éhen haltak, többen pedig a megsemmisülő infrastruktúra miatt nem jutottak megfelelő szolgáltatásokhoz.

A szaúdi-iráni miniháborúnak pedig leginkább a jemeni lakosság issza meg a levélt, az ország ugyanis jóformán egy bukott államnak tekinthető. Több mint 20 millió ember sodródhat az éhínség szélére, a nép 75 százalékának azonnali humanitárius közbeavatkozásra van szüksége.