Öt ország táplálja fegyvereladásokkal napjaink egyik legsúlyosabb polgárháborúját
Az ENSZ egy frissen nyilvánosságra hozott jelentésében öt olyan országot nevezett meg, amely a fegyverek eladásán keresztül táplálja a borzalmas humanitárius katasztrófát előidéző jemeni polgárháborút.
A jemeni polgárháború még közel-keleti viszonylatban is egy kiemelten brutális civil konfliktusnak tekinthető, amely gyakorlatilag Szaúd-Arábia és Irán proxiháborújává vált a két harcoló félből kiindulva. Egyik oldalon a szaúdi támogatású kormányerők, másikon az iráni támogatású huszik.
Ezt a polgárháborút pedig több tényező is táplálja, köztük nyugati hatalmak is, amelyek fegyvereladásokon keresztül érik el, hogy ne tudjon véget érni a konfliktus. Az ENSZ öt ilyen országot nevezett meg: Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Szaúd-Arábia, Irán és Kanada – írja a The Globe and Mail.
A szervezet megállapítása szerint a fegyverexportőr országok egyáltalán nincsenek tekintettel arra, hogy közvetlenül mekkora szenvedést okoznak a jemeniek számára a polgárháború táplálásával. Kamel Jendoubi megfogalmazása szerint:
A harc egyik oldalán résztvevő Szaúd-Arábia például Kanada és az Egyesült Államok legnagyobb exportpiaca, csak Kanada 1.3 milliárd dollár értékben szállított katonai felszereléseket Rijádnak, elsősorban gépfegyverrel vagy ágyúval felszerelt páncélozott autókat.
A jemeni polgárháború a jelenlegi becslések szerint legalább 233 ezer ember halálát okozta 2014 óta, 131 ezer közülük közvetett haláleset volt. Nagyon sokan éhen haltak, többen pedig a megsemmisülő infrastruktúra miatt nem jutottak megfelelő szolgáltatásokhoz.
A szaúdi-iráni miniháborúnak pedig leginkább a jemeni lakosság issza meg a levélt, az ország ugyanis jóformán egy bukott államnak tekinthető. Több mint 20 millió ember sodródhat az éhínség szélére, a nép 75 százalékának azonnali humanitárius közbeavatkozásra van szüksége.