Jég után kutathat a Hold déli pólusán az új kínai űrszonda
A következő generációs, robotizált űrszonda olyan árnyékos helyekre férkőzhet be, ahol eddig még senki sem járt.
A Csang-o–7 holdmisszió a tervek szerint 2024-ben indul, és Földünk hűséges követője körüli pályáról fogja felmérni az égitestet, majd pedig leszáll rajta, hogy tanulmányozza a kietlen, sivárnak tűnő táj kőzeteit, és az alattuk lévő jégréteget.
A küldetés vezetője, Vu Vejzsen a China Daily hírportálnak adott nyilatkozatában elmondta, a mérnökök egy olyan speciális űrhajó fejlesztésébe kezdtek, amely le tud majd válni a leszállóegységről, és repülve vagy ugráló manővereket végrehajtva a közeli kráterek felmérésére is képes lehet.
A Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) Holdkutatási és Űrmérnöki Központja által 2020-ban megfogalmazott, a Csang-o–7 hasznos terhének megalkotására kiírt pályazati felhívásból kiderült, a misszió összesen öt űrszerkezetből áll majd: egy keringő űrhajóból, egy műholdból, egy landerből, egy roverből, valamint egy mini repülő járműből, amely a víz felkutatására szolgáló műszert hordozza.
2018-ban erősítették meg a Hold déli pólusa környékén lévő vízjég jelenlétét. A NASA kitűzött célja, hogy a közeljövőben az égitesten létesített bázison dolgozó asztronauták a fagyott jégből képesek legyenek kinyerni a vizet, amit később üzemanyag pótlására, és akár ivóvízként is felhasználhatnak.
A kínai misszió azonban korántsem lesz egyszerű, hiszen bár ők is egy fenntartható kutatóállomás létrehozását célozták meg, az elmúlt 15 évben csak apró lépésekkel tudtak közelebb kerülni a tervek megvalósításához.