WHO: mérföldekkel rosszabb lehet a járványhelyzet Észak-Koreában, mint azt kommunikálják
A WHO szakértői szerint sokkal rosszabb lehet a valós járványhelyzet Észak-Koreában, mint ahogy azt kommunikálják, ráadásul a szervezet nem is fér hozzá a helyi járványügyi adatokhoz.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy egyáltalán nem fér hozzá az észak-koreai járványügyi adatokhoz, ám azt feltételezik, hogy a válság tovább mélyül, míg Phenjan azt állítja, minden a legnagyobb rendben.
Észak-Korea mélységes csendben volt a globális koronavírus-járvány ideje alatt, azonban május 12-én bejelentették, hogy regisztrálták az első koronavírusos megbetegedést az országban, ám mindössze pár hét elteltével már arról jelentettek, hogy „sikerült ellenőrzés alá vonni a koronavírus-járványt”, azt állítva, hogy folyamatosan csökkennek az esetszámok.
Habár egy sikertörténetnek is nevezhetnénk ezt a hihetetlenül gyors lefolyású járványt az országban, Michael Ryan, a WHO sürgősségi igazgatója erősen megkérdőjelezi ezen állításokat, sőt, kijelentette, a WHO a homályos észak-koreai jelentések ellenére is azt feltételezi, hogy a helyzet nemhogy nem javul, de egyre csak rosszabbodik.
Hangsúlyozta, nem szeretnének kockázatértékelésekbe bocsátkozni, főként annak fényében, hogy a rezsim nem hajlandó megosztani a járványügyi adatokat a WHO-val, ennek okán pedig csak feltételezni tudják, hogy pontosan mi történhet jelenleg Észak-Koreában.
Dr. Maria Van Kerkhove, a WHO vezető koronavírus-járvány szakértője pedig az AFP-vel megosztotta, hogy míg a hivatalos jelentések szerint csak „lázas eseteket” jegyeztek az országban, ezek mind koronavírus-gyanús esetek, a valós adatok pedig még ennél is magasabb fertőzési arányt mutathatnak.
Az állami Koreai Központi Hírügynökség (KCNA) csütörtökön kora reggel mintegy 96 600 „lázas esetről” számolt be 24 óra leforgása alatt, ezzel együtt pedig összesen 3,8 millió fertőzöttet jegyeztek a járvány hivatalos megjelenése óta. A halálesetekkel nagyon óvatosan bánik a rezsim által koordinált állami média, ugyanis a múlt hét végéig mindössze 69 koronavírussal összefüggésbe hozható halálesetről számoltak be.
A WHO szakértői azért is tartanak a legrosszabbtól, mert Észak-Korea rendre visszautasította mind a WHO, mind pedig az Egyesült Államok felajánlását a koronavírus elleni oltóanyagokra, így a mintegy 25 millió fős országban jelenleg egyetlen ember sincs beoltva a koronavírus-fertőzés ellen. Nem mellékesen pedig a lakosság nagy része elszegényedett, így az egészségi állapotuk alapján sem biztos, hogy képesek lesznek megbirkózni a fertőzéssel oltóanyag nélkül.