Japán több mint 1 millió tonna radioaktív vizet enged az óceánba
Japán ezen a héten kezdi meg a több mint 1 millió tonna kezelt radioaktív víz kibocsátását a megrongálódott fukusimai atomerőműből.
Korábban már számtalan tiltakozást szerveztek Japán döntése okán, és többek között Kína is élesen bírálta azt, amire a japánok készülnek. Márpedig augusztus 24-én megkezdik a hatalmas mennyiségű radioaktív víz kibocsátását a megrongálódott fukusimai atomerőműből.
A kormány két évvel ezelőtt hagyta jóvá a tervet, ami nagy port kavart, miközben a helyi halászok is tiltakozni kezdtek, akik attól tartanak, hogy mindez veszélyeztetni fogja a megélhetésüket. Ennek ellenére a japán kormány nem változtat a tervén, és már nagyon közel a folyamat megkezdése.
Megkezdték a kibocsátás előkészítését, és arra számítanak, hogy augusztus 24-én zöld jelzést kapnak a szakemberek, ha az időjárás is ideális. Japán szerint maga a kibocsátás biztonságos, amire a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség, a NAÜ is jóváhagyást adott.
Kínának nem tetszik a dolog
Néhány szomszédos ország azonban szkeptikus a biztonsági kérdések kapcsán, és Peking egyértelműen ellenzi a műveletet. Ez sem segíti a két ország közti kapcsolat javítását, miközben Kína megtiltotta a tenger gyümölcseinek behozatalát 10 japán prefektúrából, köztük Fukusimából.
A CNBC azt írja, a más prefektúrákból származó tenger gyümölcseinek behozatala viszont engedélyezett, ugyanakkor azoknak át kell esniük a radioaktivitási vizsgálatokon, és bizonyítaniuk, hogy a 10 tiltott prefektúrán kívül állították elő őket.
Dél-Koreában is vannak, akik tiltakoznak, de a kormány a saját tanulmánya alapján arra a következtetésre jutott, hogy a vízkibocsátás megfelel a nemzetközi előírásoknak. A radioaktív vizet az atomerőmű fűtőelemeinek hűtésére használták, miután a Japán keleti partjait sújtó hatalmas 2011-es szökőár okozta katasztrofában megolvadtak.