Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Győztek az elvek Japánban, lemondanak az orosz olajtól

A gazdasági szuperhatalmakat tömörítő G7-ek úgy döntöttek, teljesen kivezetik az orosz olajimportot a gazdaságukból.

...svg content...Kisida Fumio japán miniszterelnök (k) megbeszélést folytat Olaf Scholz német kancellárral a tokiói kormányfõi rezidencián 2022. április 28-án. MTI/AP/Gamma Rapho pool/Cuno Josikazu
Ázsia
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Ezt a döntést pedig Japán is meghozta, annak ellenére, hogy gazdaságuk erősen függ az olajimporttól. Japánnak nincsenek energiahordozói, így száz százalékos importra szorul, amelynek egy részét Oroszországból szerezte eddig.

A tavalyi év során Japán teljes olajimportjának 4 százalékát adta az orosz olaj, ugyanakkor akkora energiaigényű országról beszélünk, hogy ez a 4 százalékos arány is rendkívül nagy mennyiséget, 33 millió hordót jelent. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Japán és Oroszország között csökkent az olajszállítás a háború óta, április közepére már nem is jelentek meg orosz olajtankerek Japán partjainál. Egy év alatt, ha csak az április hónapot nézzük, 33 százalékkal csökkent az orosz olajimport.

A japán kormány már korábban bejelentette, hogy az orosz szénimportokat szakaszosan kivezetik, egyelőre a cseppfolyósított földgáz (LNG) marad csak. Ez azért különösen fontos számukra, mert a fukusimai katasztrófa óta minden atomerőművüket leállították.

Oroszország pedig ezzel Japán ötödik legnagyobb olaj- és LNG-beszállítójává vált, ezt a függőséget viszont mindenképpen a lehető legminimálisabbra akarják csökkenteni. Erre szolgál az elvi döntés is, hogy Japán kivezeti az orosz olajat.

Kisida Fumio, Japán miniszterelnöke ugyanakkor jelezte, hogy ez nem fog egyik pillanatról a másikra történni – idézte a Reuters. Mint mondta, nagyon nehéz lesz, de most a nemzetközi egység sokkal fontosabb:

„Egy olyan országnak, mely ennyire függ az energiaimporttól, ez nagyon nehéz döntés. A G7 koordináció azonban most mindennél fontosabb. Az olajimportok leállításának időzítéséről még gondolkodunk. Ehhez még idő kell, hogy kivezessük őket”

Mindeközben az Európai Unióban továbbra sincs megállapodás arról, hogy ki tudják vezetni az orosz olajat, ugyanis Magyarország, Szlovákia és Csehország erősen függ az orosz olajszállítástól, melynek egyelőre nincs alternatívája.

Egyszerre 11 állítását cáfolta meg a kormány Magyar Péternek

Vitályos Eszter kormányszóvivő számos olyan állítást cáfolt meg, melyek Magyar Pétertől származnak, amiket hazugságoknak minősített.