Lemondhat a japán miniszterelnök, a pártvezetésért már nem fog újra indulni
Szuga Josihide, Japán miniszterelnöke bejelentette, hogy nem fog újraindulni a pártvezér posztért a hónap végén, így biztosan várhatóan új kormányfője lesz az országnak.
Szuga pénteken elmondta az újságírók kérdésére, hogy a szeptember 29-én esedékes pártvezetői választáson nem fog újraindulni a Liberális Demokrata Párt elnöki székéért, pedig mindössze egyetlen éve tölti be ezt a szerepet.
A miniszterelnök elmondása szerint ennek az az oka, hogy szeretne elsősorban a koronavírus-járványra adott válaszra fókuszálni, amely miatt finoman szólva is éles kritikák érték az elmúlt hetek-hónapok során.
Szugát elsősorban azért támadták, hogy nagyon lassú választ adott kormányával az ismételten fellángoló járványra, valamint a japánoknak nem nyerte el a tetszését az sem, hogy az Olimpiát és a Paralimpiát annak ellenére megtartották, hogy annak már nem volt többségi támogatása.
A Nikkei Asia beszámolója szerint pedig ez ahhoz vezetett, hogy személyesen a miniszterelnök támogatottsága szabadesésbe kezdett, jelenleg is mindössze 34 százalékon áll. Mivel rövidesen a japán törvényhozás alsóházában választások lesznek, ezért a Liberális Demokraták aggódtak, hogy ez a vezetői pozíciójukba kerülhet.
A kormánypártnak ugyanis jelenleg többsége van a törvényhozásban, ebből kifolyólag amint új vezetője lesz a pártnak, azt várhatóan kormányfőnek is kijelölik. A Nikkei Asia pedig már konkrétan arról ír, hogy ennek folytán Szuga le is fog mondani.
Az ázsiai gazdasági lap beszámolója szerint két fő jelölt van az LDP élére, az egyik Kisida Fumio, a párt korábbi fő ideológusa, valamint Takajcsi Sanae volt belügyminiszter. Természetesen további jelöltek is beszállhatnak, de ők ketten a legesélyesebbek.
Szuga ilyen szintű bukása egyébként azért is látványos, mert mandátuma kezdetén még 70 százalék körüli támogatottsága volt, mivel a „nép gyermekének” tekintették, mert egy áfonyatermesztő családból származott, nem a politikai elit tagja volt.
Támogatottsága kezdetben meg is maradt magas szinteken, ugyanis különböző pragmatikus intézkedéseket hozott, többek között a közigazgatás és a digitalizáció terén. A koronavírus-járványba azonban beletört a bicskája neki is, mivel nem tudta elkerülni a rekordszintű fertőzötteket.