Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hatalmas vihart kavartak a volt japán miniszterelnök állami temetésének költségei

Egy lap szerint a július elején merényletben elhunyt Abe Sinzó temetésére többet költ a japán állam, mint a brit II. Erzsébetére.

...svg content...Tokió, 2022. szeptember 21. Abe Sindzó korábbi japán miniszterelnök állami temetését ellenzik aktivisták Tokióban 2022. szeptember 21-én, amikor felgyújtotta magát egy hetevenes éveiben járó japán férfi a tokiói miniszterelnöki hivatal közelében a megggyilkolt politikus állami temetése ellen tiltakozva. Az állami temetésre szeptember 27-én kerül sor a tokiói Budokan harcmûvészeti arénában. A japán kormány az eredetileg tervezett költségek többszörösét költi a búcsúszertartásra. MTI/EPA/Franck Robichon
Ázsia
Author image

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

„Hogyan kerülhet Abe temetése többe a királynőénél?” – ezt a kérdést tette fel egy japán lap, miután, bár a hivatalos adatot nem tették közzé, egy kiszivárgott információ alapján kiderült, hogy II. Erzsébet temetése kb. 3,7 milliárd forintnyi fontba került, miközben a volt japán miniszterelnöké, Abe Sinzóé majdnem ötmilliárd forintnyi jenbe.

A BBC cikke szerint sokan még ennél is nagyobb árcédulára számítanak, példaként hozva a tokiói Olimpiát, amelynek megrendezése végül a tervezett ár kétszeresébe került az országnak. Mások azt fejtegetik, hogy esetleg a Japán legnagyobb eseményeit szervezésébe besegítő cég miatt ugrott-e meg így az ár. Soron kívül Ország Karácsonyfája: már kivágták a hatalmas fenyőt, ma útnak indítják (videó)

A temetés szervezésére kiírt 176 millió jenes (kb. 500 millió forint) közbeszerzési pályázatra egyetlen cég jelentkezett, amely meg is nyerte azt. Csakhogy a Murayama ugyanaz a cég, amely Abe éves, cseresznyevirágzást ünneplő bálját is rendezte még életében, ami miatt sokan korrupciót sejtenek a háttérben.

Egy közvélemény-kutatás szerint a japán lakosság 70%-a úgy gondolja, hogy az állam túl sok pénzt költ Abe temetésére, elsősorban a biztonságra és a külföldi meghívottak elszállásolására. 217 országból 700 vendéget várnak, többek között Kamala Harrist és az indiai miniszterelnököt, Narendra Modit, akik a szertartás előtt Kisida Fumio jelenlegi miniszterelnökkel is tárgyalnak.

Sokan azonban rámutatnak, hogy a királynő temetésére elsősorban jelenlegi tisztségviselők érkeztek, Japánba pedig főleg volt elnököket és miniszterelnököket.

Azt is ellentmondásosnak tartják, hogy míg a királynőt általános tisztelet övezte, Abe hírneve erőteljesen megkopott, miután kiderült, milyen szálak kötik az idősek kizsákmányolásával gyakran vádolt Egyesítő Egyházhoz, ennek ellenére állami temetést kap – ő mindössze a második államfő, akinek ez megadatik Japánban.

A temetés körüli huzavona és az emelkedő infláció a jelenlegi kormány népszerűségére is kihat, mivel a közvélemény szerint az Abe temetésére szánt pénzből inkább a küszködő családoknak kellene segíteni.

Google kereső: ezt nehogy beírja, ellophatják minden adatát

Meglepő módon próbálnak a hackerek hozzáférni a Google keresőt használók személyes adataihoz.

Kutatás bizonyítja, meglepő hatása lehet a rendszeres tojásfogyasztásnak

Bár ebben az állati élelmiszerben sok a koleszterin, a kutatók úgy vélik, egyáltalán nem egészségtelen, sőt: rendszeres fogyasztásának kifejezetten jó hatása lehet egy új tanulmány szerint.

Mit együnk és mit ne, ha elkerülnénk az őszi betegségeket? Ezt mondja a szakértő

Egy dietetikus elárulta, melyek azok az élelmiszerek, amelyeket érdemes előnyben részesíteni vagy elkerülni, ha a cél az, hogy ősszel és télen is csúcsformában legyen az immunrendszerünk.