Helyére került a James Webb űrteleszkóp utolsó alkatrésze
Hamarosan elszállíthatják a kilövőállomásra a Hubble űrtávcső utódját, így hosszas halasztásokat követően nemsokára Föld körüli pályára állíthatják a szerkezetet.
Eredetileg 2007-ben szerették volna lecserélni a Hubble-t a James Webb űrteleszkópra, ám sorozatos csúszások miatt egészen 2018-ig halasztották az indulást, végül ismét akadoztak a munkálatok, és még a koronavírus-járvány is közbeszólt, így 2021 októberéig tolódott a projekt.
Jó hírként értékelhető, hogy a NASA végül megadta a zöld jelzést a James Webbnek, miután sikeresen teljesítették az utolsó teszteket is, ezáltal elhárult minden akadály az űrteleszkóp világűrbe való kijuttatása elől.
Az előkészületi procedúrákat még szeptemberben befejezhetik, míg az utolsó finomhangolásokat október elejére tervezik, később pedig kilövőállomásra helyezhetik az óriási modult, amit egy hordozórakétával az univerzumba szállíthatnak.
Hosszú út vár még a James Webb űrtávcsőre, ugyanis a kaliforniai Northrop Grumman gyárból több ezer kilométert kell megtennie, hiszen a Francia Guyanában található Kourou űrkikötőből fogják kilőni, ezért a mérnökök mindent megtesznek, hogy a lehető legbiztonságosabb körülmények között juthasson el a szerkezet Dél-Amerikába.
Ha ennyi csúszást követően végre az univerzumban fog repkedni a James Webb, az a csillagászok számára óriási megkönnyebbülés lehet, ugyanis legalább egy évtizeden keresztül infravörös sugarakkal pásztázhatják végig a kozmosz rejtett szegleteit, amire a Hubble-lel nem voltak képesek.