Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hamarosan végleg Föld körüli pályára állhat a James Webb űrteleszkóp

A NASA legújabb animációjából megtudhattuk, egy hurokszerű ívet írhat le az elkövetkező napokban a december végén univerzumba bocsátott űrtávcső.

...svg content...NASA
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A teleszkóp első körben a Nap körül fog keringeni, mégpedig az úgynevezett második Langrange-pontban, az L2-ben, ahol a teleszkópnak lehetősége lesz arra, hogy pályáját stabilan a Föld és a központi csillagunk között tartsa – olvasható a NASA közleményében.

Ha minden az előzetes tervek szerint halad, akkor az obszervatórium január vége felé elérhet erre a pontra, és stabilan pályán maradhat. Soron kívül Korlátozottan ugyan, de újraindult a vasúti közlekedés a Déli pályaudvaron

Számos oka van annak, hogy a NASA éppen az L2-t választotta a rendkívül drága űrteleszkóp keringéséhez, ám legfőképpen azért, mert ez a hely lehetővé teszi, hogy ne perzseljék meg a szerkezetet a Nap káros sugarai.

Az űrteleszkópnak egyébként van egy forró és egy hideg oldala, előbbi 85 Celsius-fokos hőmérsékletet ér el, míg a hideg oldal, ahol a tudományos műszerek vannak elhelyezve, a NASA szerint -233 Celsius-fokig is le tud hűlni, ami hatalmas hőmérséklet-különbségnek számít.

Mivel a James Webb űrtávcső mindig ugyanarra a pontra néz majd a Földön, a teleszkóppal való kapcsolattartás viszonylag egyszerűnek bizonyulhat. Naponta kétszer lehet majd fel- és lekapcsolni a szerkezetet, és három hatalmas méretű antennával három különböző kontinensen, a Földön lévő obszervatóriumokhoz csatlakoztathatják a megfigyelések során.