Az izraeli-palesztin konfliktus mindkét térfelén lelki terhet ró a civilekre
A közel-keleti erőszak mindkét résztvevőjének civiljei arról traumatizáló eseményekről számolnak be, többek között arról beszélnek, hogy félnek elhagyni a lakásukat, attól tartva, hogy lebombázzák őket.
Izrael kedden újabb légicsapásokat mért gázai célpontokra, amire válaszul palesztinok tucatnyi rakétát lőttek izraeli területekre, ezzel indítva a harcok második hetét.
A kanadai CTV egy Gázában élő írót, Maram Faradzsot érte el, aki arról számolt be, hogy míg eddig a reggelei munkába menetellel, estéi pedig a családjával és barátaival eltöltött időről szóltak, mára „minden megváltozott.”
Faradzs arról beszélt, hogy Gázában nincs hozzáférésük olyan búvóhelyekhez, mint másoknak (utalva ezzel az izraeli városokra), így amikor bombázást hallanak, anyjával a konyhaasztal alá, vagy egy ajtó mögé bújnak. Mint mondta, az elmúlt héten „az elképzelhető legrosszabb dolgokat élte át.”
A CTV helyi tudósítója arról számolt be, hogy eddig ötvenezer palesztinnek kellett a bombázások miatt elhagyni otthonát, őket az ENSZ által üzemeltetett iskolákban szállásolták el, míg kedden megnyílt az egyik gázai határátkelő, hogy a segélyszállítmányok eljussanak a helyiekhez.
Eddig legalább 212 palesztin (köztük 61 gyermek) hunyt el és 1400-an sérültek meg a gázai egészségügyi minisztérium szerint. Izraelben eddig tíz áldozat volt, köztük egy ötéves gyermek.
Egy másik helyi beszámoló Jeruzsálemből jelentkezett. Mint elmondta, mivel ezt a várost nem bombázzák, így egyszerűbb az élet, de nem sokkal, mivel folyamatos tüntetések zajlanak:
„Nagyon feszült a hangulat, az emberek nem mozdulnak ki annyit, mint szoktak, egyáltalán nem a normális élet folyik itt, ráadásul nem is mi kaptuk a nehezebbik részét. Folyamatosan kapjuk a híreket a szeretteinkről a déli városokban, amiket bombáznak.”
Az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden hétfőn már arról beszélt, hogy országa támogatja a tűzszünet ötletét, de hozzátette, hogy nem akarják belekényszeríteni ebbe a feleket.